Pitanje kako je ubijen Kenedi još aktuelno

Barak Obama, praćen bivšim predsednikom SAD Bilom Klintonom, položio venac na grob Džona Kenedija, uoči 50. godišnjice od atentata u Dalasu. I dalje postoje neslaganja u vezi sa pozadinom slučaja, a većina Amerikanaca, prema istraživanjima, ne veruje u zvaničnu verziju.

Predsednik Amerike Barak Obama je, praćen bivšim predsednikom Bilom Klintonom, na vojnom groblju u Arlingonu položio venac na grob Džona Kenedija. U petak se navršava 50 godina od kako je Kenedi ubijen u atentatu u Dalasu, a istoričari još nisu saglasni u vezi sa  pozadinom slučaja.

Džon Ficdžerald Kenedi je imao svega 38 godina kada je postao najmlađi predsednik SAD. Te 1961. pobedio je Ričarda Niksona u prvom ikada održanom televizijskom duelu.

"Nemojte da pitate šta vaša zemlja može da učini za vas, već šta vi možete da učinite za svoju zemlju", poručio je Kenedi u svom inauguracionom govoru.

Prvu veliku krizu na položaju predsednika doživeo je svega četiri meseca kasnije, kad je propala akcija Centralne obaveštajne agencije iskrcavanja Kastrovih protivnika u Zalivu svinja na Kubi.

Počeo je rat u Vijetnamu, Hladni rat je hvatao sve veći zamah, pa je mesec dana kasnije Kenedi rešio da prestigne Sovjetski Savez.

"Verujem da ova nacija treba da se posveti cilju da pre isteka ove decenije pošalje čoveka na Mesec i bezbedno ga vrati na Zemlju", rekao je Kenedi.

Zatim je usledila, kako mnogi smatraju, najveća kriza koja je nuklearnim ratom pretila celom svetu. Avion U-2 je na Kubi snimio ruske rakete dugog dometa, koje su mogle atomskim bombama da gađaju Ameriku.

Takozvana Kubanska nuklearna kriza trajala je dve nedelje - a potom je ustuknuo Nikita Hruščov. Kenedi je podržao i stanovnike zapadnog Berlina, kada je rekao "Ich bin ein Berliner (Ja sam Berlinac)".

U drugoj godini mandata krenuo je na kratku turneju po Teksasu. Prema zvaničnoj verziji, tokom obilaska Dalasa, ubio ga je potpuno nepoznati Li Harvi Osvald, koga je, pak, dva dana kasnije ubio vlasnik noćnog kluba Džek Rubi, blizak mafiji.

Od 1963. ne prestaju kontroverze u vezi sa atentatom. Zvanično, Osvald je pucao Kenediju s leđa sa četvrtog sprata i 200 metara od kola.

Međutim, brojni stručnjaci ukazuju da se na snimku jasno vidi da je fatalni hitac došao spreda, što bi ukazivalo na zaveru sa više atentatora.

U najnovijem istraživanju Si-En-Ena, gotovo 90 odsto ispitanih smatra da nikada neće saznati pravu istinu - drugim rečima, ne veruju u zvaničnu verziju.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 13. мај 2025.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом