Читај ми!

Indija proizvela svoj prvi nosač aviona

Predstavljen prvi indijski nosač aviona domaće proizvodnje. "INS Vikrant" ući će u operativnu upotrebu 2018. godine. Premijer Indije istakao da je u pitanju "džinovski korak" za naciju.

Indija proslavlja prvi nosač aviona domaće proizvodnje, što predstavlja prekretnicu u jačanju vojnih kapaciteta ove zemlje, ali i njenog kredibiliteta u regionu južne Azije.

Nosač aviona "INS Vikrant" ući će u operativnu upotrebu 2018. godine. Indija će tada biti svrstana među pet svetskih nacija koja imaju nosače aviona vlastite proizvodnje čime će verovatno podstaći i Kinu da se pridruži elitnom klubu u kojem su Britanija, Francuska, Rusija i Sjedinjene Države.

Ministar odbrane Ak Antoni je, dok je stajao ispred ogromnog sivog trupa broda na svečanosti u gradu Koči, rekao da je to izuzeten trenutak, ali je napomenuo da je to samo prvi korak na dugom putu koji predstoji Indiji.

Prvi indijski nosač aviona, koji će biti opremljen oružjem i mašinerijom i testiran u naredne četiri godine, predstavljaće glavnu prednost za zemlju koja se nadmeće za uticaj u Aziji, kažu analitičari.

"'Vikrent' će ploviti u regionu Indijskog okeana gde se sudaraju svetski komercijalni i ekonomski interesi. Indija razvija kapacitete stalno imajući Kinu na umu", ocenjuje vojni ekspert Rahul Bedi u izjavi za AFP.

Indija je najavila da je i njena prva nuklearna podmornica domaće proizvodnje spremna za pomorsko testiranje kako bi postala potpuno operativna. Premijer Manmohan Sing rekao je da je to "džinovski korak" za naciju.

Desetine milijardi potrošeno na modernizaciju 

Nju Delhi troši desetine milijardi dolara na unapređenje svoje vojne tehnike koja uglavnom potiče iz sovjetske ere, a sve u cilju jačanja svoje odbrane.

Uspesi u indijskom programu raketa dugog dometa su prigušeni dosadašnjim skupim neuspesima u razvoju vlastitog aviona i kopnenog naoružanja zbog čega Indija u velikoj meri zavisi od uvoza.

Po vojnim kapacitetima Indija zaostaje za Kinom i utoliko je značajnije to što je Delhi uspeo da pretekne svog regionalnog rivala u trci za razvojem nosača aviona domaće proizvodnje.

I Peking gradi svoj prvi nosač u brodogradilištu kod Šangaja. Indija već ima u upotrebi jedan nosač aviona "INS Virat", britanske proizvodnje star 60 godina koji je kupila 1987. godine, ali će on postepeno izaći iz upotrebe.

Od svog saveznika Rusije, Delhi takođe očekuje isporuku trećeg nosača "INS Vikramaditja" krajem ove godine.

"INS Vikrant" (čije ime znači hrabar) je brod težine 40.000 tona koji će nositi borbene avione tipa MIG-29 ruske proizvodnje i druge lake letelice.

Dok su mu trup i oprema domaće proizvodnje, veći deo naoružanja će biti uvezen, kao i pogonski sistem.

Analitičari smatraju da će prvi indijski nosač aviona "povećati kredibilitet Indije, ali da neće ugroziti ravnotežu moći sa Indijom".

"Njegova primarna uloga je da zaštiti našu pomorsku flotu i neće biti korišten za kopnene napade", rekao je penzionisani admiral Radža Menon za AFP.

Indijska mornarica trenutno radi na 39 brodova, a planira se izgradnja još dva nosača aviona.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 13. мај 2025.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом