Читај ми!

Radioaktivni otpad curi u SAD

Curi najmanje šest tankova sa radioaktivnim otpadom u nuklearnom rezervatu Hanford u državi Vašington. Zabrinjavajući stepen curenja na mestu gde je pravljeno gorivo za nuklearne bombe, zatvoreno pre 25 godina, kaže guverner Vašingtona Džej Insli.

Najmanje šest tankova sa radioaktivnim otpadom curi u nuklearnom rezervatu Hanford u državi Vašington, saopštavaju vlasti i traže veću federalnu pomoć da bi se očistila lokacija gde je u vreme Hladnog rata proizvođeno gorivo za atomske bombe.

Guverner Vašingtona Džej Insli kaže da stepen curenja na mestu gde je pravljeno gorivo za nuklearne bombe i koje je zatvoreno pre 25 godina "zabrinjavajući".

"Ne postoji neposredna opasnost po zdravlje ljudi zbog novoutvrđenog curenja koje je samo na pet milja od reke Kolumbija", rekao je guverner prilikom susreta sa sekretarom za energiju SAD Stivenom Čuom u Vašingtonu.

Curenje nuklearnog otpada samo je povećalo decenijama staro zagađenje tla u toj oblasti iz tankova u Henfordu i preti da dodatno zagadi podzemne vode ispod poligona, ali prema rečima zvaničnika, ne postoji neposredna opasnost od zagađenja reke Kolumbije.

Insli ističe da ga je Ču u petak obavestio da iz šest starih tankova sa jednostrukom metalnom oblogom curi radioaktivni materijal.

Guverener je rekao da je prvobitno rečeno da curi samo jedan rezervoar, da je kasnije utvrđeno da curi iz šest metalnih kontejnera, ali da stručnjaci nisu adekvatno bili procenili dobijene podatke.

"To svakako postavlja ozbiljna pitanja u vezi sa pouzdanošću svih 149 jednostrukih tankova sa radioaktivnom tečnošću i muljem u Henfordu", rekao je guverner.

Insli je rekao da im je potreban novi sistem za uklanjanje otpada iz ostarelih tankova i da je ohrabren saznanjem da departman za energiju razmatra opcije za ubrzavanje procesa uklanjanja radioaktivnog otpada, prenele su agencije.

Nuklearni poligon Henford, 300 kilometara jugoistočno od Sijetla korišćen je za proizvodnju plutonijuma za atomske bombe koje su SAD bacile na Japan 1945. godine.

Proizvodnja je povećana da bi se zadovoljile potrebe tokom Hladnog rata, ali su reaktori zatvoreni 1987. godine.

Na sajtu postrojenja piše da su procesi za proizvodnju ostavili čvrsti i tečni otpad koji predstavlja opasnost po lokalnu okolinu.

Milioni litara radioaktivnog otpada je smešteno u ukupno 177 tankova na toj lokaciji, prema departmanu za energiju, koji se još 1989. dogovorio sa vlastima države Vašington da očisti taj otpad iz Henforda.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом