Читај ми!

Kina i Japan, bude se duhovi prošlosti

Na 81. godišnjicu japanske invazije na Mandžuriju novo zaoštravanje kinesko-japanskih odnosa. Jedanaest kineskih brodova ušlo u vode oko spornih Senkaku ostrva, a brodovi japanske obalske straže su ih presreli. Antijapanske demonstracije nastavljene širom Kine.

Japanska obalska straža saopštila je da je 11 kineskih vladinih brodova ušlo u vode oko spornih ostrva u Istočnom kineskom moru koja kontroliše Tokio, nekoliko sati pošto su dvojica japanskih aktivista doplivala do jednog od ostrva.

Nijedan od brodova nije ušao u teritorijalne vode, ali svi se nalaze u oblasti poznatoj u međunarodnom pomorskom pravu kao kontinentalna zona, rekao je japanski predstavnik.

Prema njegovim rečima, brodovi su primećeni u kontinentalnim vodama ostrva Uocuriđima, najvećeg u lancu ostrva Senkaku, koje Kinezi zovu Diaoju.

Još jedan kineski brod za kontrolu ribolova spažen je u spornim vodama, dok se u Kini održavaju veliki antijapanski protesti zbog kupovine spornih ostrva od strane japanske vlade i povodom obeležavanja 81. godišnjice japanske invazije na Mandžuriju, u istočnoj Kini.

Danas je godišnjnica japanskog napada na Kinu 1931. godine, rezultirajući invazijom i okupacijom koja je trajala 14 godina. Iskorišćavanje ovog datuma od strane Tokija za uspostavljanje svog suvereniteta nad ostrvima je u kineskim očima, u najmanju ruku, provokacija.

Hiljadu kineskih ribarskih brodova na putu je prema ostrvima, a kineski listovi preneli su izjave držanih zvaničnika da bi bilo kakav incident mogao da dovede do potpunog trgovinskog bojkota.

Predstavnik japanske vlade rekao je danas da su dvojica Japanaca došla čamcem u blizinu ostrva i zatim doplivala do obale i da su, pošto ih je obalska straža ispitala, oni napustili ostrvo.

Điđi pres je, citirajući policiju na Okinavi, javio da su dva čoveka stanovnici glavnog japanskog južnog ostrva Kjušu. To je bilo četvrto iskrcavanje Japanaca na sporna ostrva ove godine.

Japanske vlasti, koje kontrolišu ostrva, ne dozvoljavaju nikakve aktivnosti niti posete spornim ostrvima.

Desetine hiljada Kineza ponovo je danas protestovalo tražeći od Japana da ne menja status spornih ostrva u Istočnom kineskom moru.

Datum ovog novog talasa demonstracija, koje su podržale vlasti, podudara se sa godišnjicom "incidenta u Mukdenu", koji je 18. septembra 1931. poslužio kao izgovor za japansku invaziju Mandžurije.

Širom Kine, stotine japanskih firmi i restorana poslali su svoje zaposlene kući iz predostrožnosti. 

U Pekingu je oko podne više hiljada demonstranata kružilo oko japanske ambasade koju je štitilo šest kordona policije u punoj opremi za razbijanje demonstracija i dva metra visoka pregrada od metalnih šipki.

Demonstranti su na ambasadu bacali plastične flaše sa vodom i jaja. Bilo je kratkih okršaja sa policijom. Mesto protesta nadletao je helikopter.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом