Читај ми!

Ko su danas "nuklearne sile"

Više od dvadeset godina od kraja Hladnog rata u svetu, i dalje postoji oko 20.000 nuklearnih bojevih glava. Vašington raspolaže sa 8.500, dok Moskva ima oko 10.000 bojevih glava. Predsednik SAD Barak Obama obećava dalje smanjivanje nuklearnog arsenala.

Uporedo sa samitom o nuklearnoj bezbednosti u Seulu, Federacija američkih naučnika objavila je listu zemalja koje poseduju nuklearno oružje. Prema njihovim podacima, devet nuklearnih sila poseduje više od 20.000 bojevih glava.

Smatra se da je, od ukupnog broja, oko 5.000 operativno, dok se za otprilike 2.000 veruje da vrlo brzo mogu da se lansiraju i većinom su u posedu Sjedinjenih Američkih Država i Rusije.

SAD poseduje oko 8.500 bojevih glava, ali je oko 1.950 operativno. U ovaj broj ulaze i strateški projektili, po pravilu mnogo jači, koji su pravljeni za napade na gradove, vojne baze i gađanje tuđih podzemnih silosa.

U ovu računicu treba uzeti i oko 200 američkih bojevih glava (velike razorne moći), raspoređenih u nekoliko evropskih NATO država. Među tim zemljama su: Belgija, Nemačka, Italija, Holandija i Turska.

Od ukupno 10.000 projektila koliko Rusija poseduje, smatra se da bi oko 2.430 bilo odmah ili veoma brzo spremno za lansiranje.

Smatra se da ostatak više nije raspoređen po silosima, već da se nalazi u skladištima ili čeka na rasklapanje u okviru dogovora sa Vašingtonom o smanjenju nuklearnog arsenala.

Uprkos činjenici da su precizni podaci strogo poverljivi, američko udruženje napravilo je procenu na osnovu javnih podataka i informacija nekih specijalizovanih tela, poput Stokholmskog instituta za ispitivanje mira.

Federacija američkih naučnika napravila je listu i zbog obećanja predsednika SAD Baraka Obame da će Vašington dodatno smanjiti svoj nuklearni arsenal, koje je dao na otvaranju samita u Seulu.

"Čvrsto sam uveren da možemo da obezbedimo sigurnost SAD i njenih saveznika, da ostanemo sposobni da odgovorimo na svaku pretnju, ali i da radimo na daljem smanjenju arsenala", rekao je Obama.

Američki predsednik uveren je da su Sjedinjene Američke Države i Rusija, koje su 2010. godine potpisale sporazum, sposobne da osiguraju dalji napredak u smanjivanju svojih arsenala.

Број коментара 22

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 29. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом