Vrnjačka Banja: Učenici ugostiteljske škole zadovoljni da mogu da uče uz rad

Više od 40 odsto učenika Ugostiteljsko-turističke škole u Vrnjačkoj Banji, koji su se ove školske godine upisali na smerove za kuvara, poslastičara i konobara, obrazuje se po dualnom modelu. Tokom školovanja dobijaju redovnu novčanu nadokandu od kompanija, hotela i ugostiteljskih objekata gde se obavlja praktična nastava ali i od države zbog opredeljenja za deficitarna zanimanja.

U aktuelnoj školskoj godini Ugostiteljsko - turistička škola u Vrnjačkoj Banji upisala je do sada najviše učenika po dualu. Za to je zaslužan tim za karijeru koji je podstakao učenike da se opredele za dualni model u ovoj školi koji se ne razlikuje mnogo od standardnog načina učenja, a pruža mnogo pogodnosti.

“Škola je stvarno dobra. Dosta se nauči. Bio sam i dve nedelje u Solunu na usavršavanju. Na moru. Tamo smo stekli nove drugare, upoznali nove regije. Bilo nam je odlično”, kaže učenik Danilo Miljković.

“Nisam znao za dualno obrazovanje. Ali, na primer, profesori su mi objasnili i onda hteo sam da vidim kako je to. Kako je po hotelima. Kako drugi rade”, navodi Aleksa Jovanović, učenik.

“Sviđa mi se ovo zanimanje. Zato sam ga i upisala. Škola je odlična. Imamo dosta prakse”, kaže učenica Melanija Krstić.

“Ja sam ovde odabrala smer za poslastičara. Smatram da u ovoj školi imamo dosta toga da naučimo stručnih stvari. Ove poslastice smo mi ovde pripremili za naše goste. Sebe vidim u budućnosti da ću da se bavim u ovoj stgruci jer sam od malena to želela”, navodi učenica Mina Đurđević.

Škola je izašla u susret svakom učeniku koji je aplicirao za dualno obrazovanje.

“Imamo 98 koji rade po dualnom modelu rada. I to 78 učenika je već u privredi dok 20 učenika čeka drugi razred kad budu uključeni u učenje kroz rad, odnosno, realizaciju praktične nastave u privredi. Mi imamo sreću da smo locirani u kraljici turizma Srbije gde su nam veliki broj kako hotela, tako i restorana i drugih ugostiteljskih objekata na raspolaganju i logično da se poslodavci opredeljuju za ovaj način obrazovanja”, objašnjava Jelena Čeperković, direktorka Ugostiteljsko-turističke škole.

Upravo je to najveća pogodnost za učenike u Vrnjačkoj Banji. Praksa u radnom okruženju njima donosi i redovnu platu u visini do 70 odsto od minimalne zarade u Srbiji plus 5000 dinara svakog meseca od strane države jer su se opredelili za deficitarna zanimanja.

“Počela su i ta prva primanja koja dobijaju od kompanija. Imaju stimulans i od države kao deficitarna zanimanja tako da vidim da su učenici zadovoljni. A i kroz razgovore sa poslodavcima vidim da su i oni zadovoljni njihovim radom”, kaže Miroljub Glidžić iz Ugostiteljsko-turističke škole.

„Ima recimo bakšiš i super je ovde. Toliko ima dobrih ljudi. Družiš, imaš komunikaciju sa ljudima i sve je super”, kaže učenica Lidija Lazarević

Učenici i njihovi nastavnici su održali i javni čas iz kuvarstva i ugostiteljstva a zvanice su bile iz Kancelarije za dualno obrazovanje, Privredne komore i poslodavci iz Vrnjačke Banje. Zahvaljujući dosadašnjim rezultatima UGŠ u Vrnjačkoj Banji dobiće trening centar za obrazovanje i prekvalifikaciju u čije opremanje će biti uloženo pola miliona evra.

уторак, 08. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом