Стара планина: На Ивањдан - беру се лековите траве

Србија је ризница лековитог и самониклог биља. Најбогатији крајеви су планински. Стара планина је станиште неколико стотина врста лековитог и самониклог биља. Научници из десетак земаља боравили су на овој планини у склопу научне конференције о лековитом и самониклом биљу. Организатор скупа је истраживачко друштво „Бабин нос“ из Темске.

Ивањдан је време када берачи лековитог биља крећу пут планинских врхова. Тамо се, кажу, налази здравље.

“Стара планина даје све, али то треба да се користи као ресурс, који треба да се чува. Природи се окрећемо само кад нам стварно затреба као лек. На пример, брусница. Брусница је најбољи лек за деменцију и не би било лоше у овим месецима, јул, август, а бруснице има све до краја октобра да се користи као лек. Брусница, боровница и клека, оно што је богом дано”, наводи Биљана Пејчић, сакупљачица лековитог биља.

Научници су окупљени око идеје да треба што више користити лековито и самоникло биље, као у лечењу, тако и у исхрани, али уз савет стручњака.

“Не може се свака биљка користити. Ако човек има проблеме, неке биљке не може користити и ту образовани људи имају своју улогу, да нагласе шта да, а шта не. Код наших етноботаничких истраживања у Далматинској Загори и у Далмацији, људи у својим кућама имају мешавину чаја, која је од лековитих биљака, али разликују када нешто узимају за лек”, наглашава Марија Јук Дураковић, научни саветник из Хрватске.

Биљана Николић, научни саветник Института за шумарство из Београда каже да треба да знамо, да оне могу бити и корисне и штетне, да се добро обавестимо код Института за лековито биље, ако чујемо да је нека биљка лековита, да узимамо чајеве из проверених институција или од локалног становништва које зна упутство за употребу биљака.

Научници се слажу да је приоритет очувати оно што нам дарује природа.

“Околина Пирота је заиста веома богата лековитим, самониклим биљем и потребна је једна врста едукације о исправном коришћењу с једне стране, али исто тако и развијање свести о очувању тог богатства”, истиче проф.др Весна Станков Јовановић, са Природно математичког факултета из Ниша.

“Данас у 21.веку, људи су видели да хемија, колико год да је добра, даје нус ефекте, резистентност. Нарочито у корони смо видели те проблеме. Треба боравити у природи на висини и тамо се лечити. Људи коначно схватају, да се морамо вратити биљкама и да тамо тражимо лек”, наводи проф.др Биљана Бауер, са Фармацеутског факултета из Скопља.

Најквалитетније лековито биље бере се око Ивањдана. Све што тада уберете, донеће вам благодет читаве године. Али, док, берете лековито биље, ако наиђете на ове ситне, шумске јагоде, е то је тек права благодет. Ни ситнијег воћа, ни бољег, интензивнијег укуса.

понедељак, 07. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом