Viminacijum: Pripreme za EKSPO
Za izložbu EKSPO 2027, najavljen je dolazak delegacija iz više od 120 zemalja. Kako bi Srbiju doživeli na najbolji način, Udruženje turističkih vodiča Srbije organizuje specijalne obuke za predstavljanje našeg kulturnog nasleđa. Prva stanica je arheološki park Viminacijum.
Da li će tokom obilaska Arheološkog parka Viminacium vodiči akcenat staviti na freskooslikane grobnice Mauzoleja, mamuticu Viku, arhitekturu ili život Rimljana, zavisi od sastava grupe.
“Naša je konkretno za decu, a čuli smo da je ona najteža. Zato što deca znaju malo i onda moraš da nađeš dovoljnu meru odnosa informacija koje ćeš da im plasiraš jer malo znaju, pa mogu malo i da razumeju, ali šta je suština, da oni ponesu neki lep doživljaj”, navodi Slavica Jovanović, licencirani turistički vodič.
Bojana Šestović, takođe licencirani turistički vodič dodaje: “Ovom obukom obuhvaćene su zapravo oblasti koje se nekada i zapostavljaju, taj psihološki aspekat koji je dosta bitan i sam doživljaj destinacije i lokacije”.
Turistički vodiči danas moraju da znaju sve o kulturnom nasleđu koje predstavljaju, ali i o onima kojima se obraćaju.
“Cilj je da mi njih obučimo da na pravi način pristupe. Da taj susret kultura bude pravi susret, a ne sudar. Da ne bude pogrešnog razumevanja, već da ljudi odu odavde zadovoljni. Da oni dožive Srbiju na pravi način koji će njihovom nacionalnom identitetu, njihovom temperamentu njihovog naroda da ostane u lepom sećanju i da sutra požele da se vrate”, ističe Bojana Banković, predsednica UO Udruženja turističkih vodiča Srbije.
Kulturno nasleđe je veliki, ali neiskorišćen potencijal domaćeg turizma, jer priča univerzalan jezik i može da povezuje različite narode koji će posetiti EKSPO.
“Prvenstveno nam je važno da profesionalci i turistička industrija počne da posmatra kulturno nasleđe kao jedan vredan resurs, kao nešto što može da repozicionira Srbiju u smislu Evropskog konteksta, ali s druge strane da ga osvestimo u smislu njegove krhkosti”, naglašava Bojana Plemić, iz Visoke turističke škole Beograd.
Zato je važno obrazovati i buduće generacije turista i vodiča, jer su razlike u njihovim očekivanjima već vidljive. Milenijalci i generacija Z su već sada demografski primarna generacija.
“Ta mlada generacija sutra dolazi to da čuva, da posećuje, da neguje, da brine o tome, da smišlja neke nove zakone, da smišlja nove rute, nove ture i mi ako se ne adaptiramo i ne osmislimo kako ćemo sa njima da radimo i kako ćemo to da komuniciramo prema njima, ostaćemo tu gde jesmo, a videli smo da se promene dešavaju”, kaže Jelena Anđelković Grašar, viši naučni saradnik Arheološkog instituta u Beogradu.
Da bi iz Srbije poneli najlepšu sliku, projekat obuke turističkih vodiča “Interpretacija kulturnog nasleđa u turističkom vođenju” organizovan je uz finansijsku podršku Ministarstva turizma.
Коментари