Počeli 32. Dani srpskoga duhovnog preobraženja u Manasiji

U porti srednjevekovne Manasije sinoć su otvoreni 32. Dani srpskoga duhovnog preobraženja. Ova manifestacija održava se u čast i slavu Despota Stefana Lazarevića viteza, državnika, diplomate i velikog srpskog graditelja. Do kraja avgusta biće održani brojni koncerti, izložbe i književne večeri a u porti Manasije i viteški festival.

Još od srednjeg veka Manasija ili Resava, kako se nekada manastir zvao, jedan je od najznačajnijih spomenika srpske srednjovekovne kulture i najznačajnija građevina koja pripada takozvanoj Moravskoj školi. Poslednjih godina i Dani srpskoga duhovnog preobraženja vratili su se u manastirsku portu odakle se među zidinama Despotove zadužbine razleže pesma pravoslavnih pojaca.

„Želim da kažem da je to ponos svima nama,da nije bilo njega ne bi bilo ni nas,radi njega je osnovano ovde i ovo mesto koje po njemu nosi ima i hvala mu i slava mu ,neka bi do svršetka bio naš zaštitnik,pomoćnik i putevođa u život večni“, kaže protosinđel Pavle, iguman manastira Manasija.

Dani srpskoga duhovnog preobraženja imaju prepoznatljiv karakter i simboliku pismenosti, kulture i viteštva, odlika koje su krasile velikog srpskog vladara.

„Baš na ovom mestu veliki srpski vladar despot Stefan Lazarević je večno zadužio srpski rod, nas u opštini Despotovac i u ovom kraju Srbije rekao bih i posebno privilegovao ostavljajući nam u amanet da čuvamo ovo vrelo duhovnosti i kulture“, kaže Zlatko Marjanović, predsednik opštine Despotovac.

Do 2027. kada se obeležava 600 godina od smrti despota Stefana Lazarevića manastirski kompleks će biti potpuno obnovljen kako bi imao sve neophodne preduslove za stavljanje pod zaštitu UNESKO-a.

недеља, 23. август 2026.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом