Читај ми!

Kako očistiti Vranovo kod Smedereva

Selo Vranovo kod Smedereva, poslednjih godina, poznato je po i divljim deponijama. Kako bi podigli svest kod građana o ovom problemu, ali i kako bi uticali na nadležne da probleme reše, aktivistički centar "Grad", pokrenuo je ekološki projekat "Smeće u vreće - za Vranovo bez divljih deponija".

Divlje deponije, skladišta ugljene prašine i zagađen vazduh, svakodnevnica je meštana Vranova.

“Nemaju deponiju, kao što ima Smederevo, Pločice, okolna sela, nemaju ni đubretarce da skupljaju, što se tiče toga, moje mišljenje je ružno”, kaže jedan meštanin.

“Ne može da se prođe putem do Morave, to je užasno, sa jedne strane, sa druge strane, put je praktično blokiran”, navodi drugi meštanin.

Kako bi skrenuli pažnju na probleme sela, u okviru projekta, održan je niz aktivnosti, u koje su bili uključeni i meštani. Uz podršku, između ostalih i gradskog komunalnog preduzeća, realizovana je akcija čišćenja jedne od deponija, održane su tribine, a poslednja u nizu aktivnost, jeste i ekološka radionica za učenike seoske OŠ "Dositej Obradović". Oni su imali priliku, da pogledaju animirani film, a nakon toga i da izrađuju radove na temu očuvanja životne sredine.

"Ne bacam nikad smeće po ulicama i uvek bacam u kantu i ne bi trebalo niko da baca po ulicama", kaže Helena Janković, učenica 4. razreda OŠ "Dostitej Obradović" Vranovo, njen školski drug Danilo Pantić navodi: "Obično kada se šetam sa društvom, ne bacam i opomenem kad neko slučajno baci, i onda pokupe."

"Mnogo je lepih crteža na ovu temu, mnogo je lepih poruka i negde nastavljamo da vodimo računa o, ne samo našem školskom dvorištu, već o čitavom okruženju", kaže Nataša Golubović, direktorka OŠ "Dostitej Obradović".

Uklanjanje divljih deponija i uspostavljanje komunalne infrastrukture, koraci su, koji što hitnije moraju da se preduzmu, kako se više ne bi ugrožavalo zdravlje gradjana, kažu aktivisti.

"Stanje je urgentno, i treba što hitnije pristupiti tom nekom sistemskom održivom i trajnom rešenju koji će da reši problem divljih deponija u selu, što opet, nije problem samo našeg sela, već zapravo svih sela na teritoriji Smedereva", smatra Vladan Simić, aktivista i koordinator projekta.

Smederevske javne službe, nemaju mehanizaciju, a ni mesto gde bi se taj otpad odnosio, jer postojeća gradska deponija je odavno postala nedovoljna za sav otpad. Takva situacija bi mogla da se promeni naredne godine, kada se očekuje zavšetak radova na izgradnji tranfer stanice sa reciklažnim dvorištem.

петак, 16. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом