Читај ми!

U Pančevu predstavljene akvizicije

Narodni muzej iz Pančeva obeležava 100 godina od osnivanja izložbom „Akvizicije", na kojoj su predstavljeni najznačajniji predmeti pristigli u ovu ustanovu tokom protekle četiri decenije. Postavka ima četiri dela: arheologiju, istoriju, etnologiju i konzervaciju.

Muzejska praksa ranije je bila da se svakih 4-5 godina prikažu najnoviji eksponati, koji su postali deo fonda. U Pančevu to nije rađeno od 1984. godine. Zato su kustosi napravili reprezentativni izbor dela i predstavili ih javnosti povodom jubileja veka od osnivanja institucije. Našlo se tu mnogo značajnih predmeta.

„Tu je pismo bana Jelačića Stevanu Šupljikcu, značajna arheološka otkrića od neolita do srednjeg veka, legati Zorana Petrovića, Stojana Trumića, Olge i Stevana Smederevca", kaže Miroslav Birclin, direktor narodnog muzeja Pančevo.

Muzej u Pančevu osnovan je na inicijativu doktora Borislava Jankulova i u početku je imao samo arheološku zbirku. Danas ona sadrži 6800 predmeta. Svake godine vrše se iskopavanja i dolazi do novih otkrića.

„Prikazani su nalazi proistekli sa iskopavanja neolitskog lokaliteta u Opovu 80-ih godina prošlog veka, zatim iskopavanja početkom ovog milenijuma u okolini grada, pre svega u Omoljici, Dolovu i samom Pančevu", navodi Vojislav Đorđević, kustos-arheolog.

Na izložbi akvizicija publika može da vidi umetničke slike, oružje, predmete iz domaćinstva. Značajan je i rad konzervatora na svim novim eksponatima.

„Od 2014. bih izdvojila radove na konzervaciji i restauraciji tavanice u svečanoj sali i zastavi Srpskog Vojvodstva iz 1848. godine", kaže konzervator Gordana Đurađević-Prvanov.

Sledeće godine kustosi muzeja nastavljaju iskopavanja u okolini Kovina, Gaja i Banatskog Novog Sela, kao i rad na prikupljanju novih eksponata, koji stižu i putem otkupa, razmene ili poklona.

петак, 09. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом