Читај ми!

Mnoge lokalne samouprave povećale porez na nepokretnost

Cena kvadrata stambenog prostora u većini gradova u Srbiji porasla je u proseku za 10 do 15 procenata, samim tim mnoge lokalne samouprave donele su odluku o povećanju poreza na nepokretnosti koji se utvrđuje na osnovu vrste nepokretnosti, prometa, lokacije.

U Pirotu su već naplatili 92 procenta poreza od fizičkih i pravnih lica. Naredne godine priliv sredstava u budžet biće veća po ovom osnovu.

"Nažalost, i kod nas je došlo do te situacije koja je neminovna, povećane su uglavnom cene po kojima će se oporezivati nepokretnosti. Kreću se otprilike povećanja sedam do osam procenata. Najveće možda povećanje je za poslovne objekte u prvoj zoni, za stanove i kuće po svim zonama je linearno od sedam do osam posto", navodi Ivana Malinović, načelnica za finansije iz Pirota.

U Kruševcu se puno gradi, a potražnja za stanovima je velika što diktira i situaciju na tržištu. U prvoj zoni cene građevinskog zemljišta porasle su za 91 odsto. Međutim, kako ga više skoro i nema, to neće mnogo uticati na poreske obveznike.

"Ovde su drastično porasle cene garaža i drugih pomoćnih objekata u drugoj zoni i to sa cenom od 10.853 dinara, koliko je bila cena u ovoj godini, sledeće godine cena je 30.910 dinara. Dalje ovde smo imali drastično povećanje šumskog zemljišta i to za 141 posto. Ostala povećanja nisu bila drastična ili su bila na nuli ili je to nekih 10 posto", kaže Slavica Nastić, načelnik Odeljenja za utvrđivanje, naplatu i kontrolu javnih prihoda Kruševac.

Jagodinci isti porez plaćaju od 2019. i ako je cena kvadrata u novogradnji dostigla 1.100 evra.

"Neće se povećavati znači ni za narednu godinu, iako su se stvorile mogućnosti zakonske to jest tržišna vrednost nepokretnosti je rasla svake godine. Kada smo kod poreza svakako bih naglasila da u Jagodini se ne plaća ni porez na zemljište već godinama unazad što je svakako velika ušteda pre svega za domaćinstva koja imaju poljoprivredno zemljište", navodi Sanja Jeremić, načelnica Gradske uprave za utvrđivanje, naplatu i kontrolu javnih prihoda Jagodina.

Zahvaljujući budžetu od 6,4 milijarde dinara koji je 3,7 puta veći nego 2018, građani Bora neće imati veće troškove za porez na imovinu.

"Time smo mi na Skupštini grada doneli odluku da nema povećanja poreza na imovinu naših sugrađana osim za one kategorije koje se odnose na kockarnice, noćne klubove, gde je povećanje 15 procenata. To će ukupno uticati na budžete naših sugrađana, smanjiće se izdaci", kaže Aleksandar Milikić, gradonačelnik Bora.

Nova rešenja sa uvećanim ili istim iznosima u zavisnosti od odluke lokalnih parlamenata stići će tek za koji mesec.

петак, 18. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом