Zaboravljeni zanati starog Užica
Izložba "Vreme, proticanje i oticanje - zanatsko Užice kroz istorijat radnje „Petrović i sinovi" ", u Narodnom muzeju u Užicu, posvećena je jednom od najznačajnijih zanatlija Užica iz druge polovine 19. veka. Kujundžija Sreten Petrović i njegovi potomci, u skladu sa vremenom u kome je svako do njih živeo i radio, sačuvali su zanat i radnju, otvorenu 1870. godine.
Najznačajnije delo kujundžije Sretena Petrovića je putir, kojim se, između ostalog, Srbija predstavila na svetskoj izložbi 1900. u Parizu, a koji se danas čuva u beogradskom Etnografskom muzeju kao i više njegovih pafti. One iz zbirke užičkog muzeja, kao i drugi proizvodi i alat kojim je radio najpre kao kujundžija, a potom kao zlatar predstavljene su na izložbi u užičkom muzeju, koja je zapravo hronika i porodice Petrović i grada kroz proteklih 150 godina...Od orijentalnog do danasnjeg, modernog Uzica.
"To nam je bio osnovni motiv da pokažemo Užice kao zanatsko pomoću radnje „Petrović i sinovi", koja se proteže kroz sva vremena, dobra i loša, pokušavajući da oslušnu vreme i potrebe stanovnika i da se prilagode tom vremenu" kaže Milodarka Đajić, koautor izložbe.
Sva
trojica Sretenovih sinova bili su
zanatlije, kujundžije, kafedžije, ekskluzivni
zastupnici automobila „Linkoln Ford
Fordson", časovničari...
"U radnji
„Petrović i sinovi", posle rata, od
60-ih godina, stasavali su većina užičkih
časovničara, odnosno sajdžija" ističe
Ivana
Todorović, koautor izložbe.
Zanatsku tradiciju Petrovića danas čuva Sretenova snaja udata za njegovog praunuka. praunuka, koja radi kao časovničarka, u radnji u kojoj još uvek važi garancija na satove sa žigom „Petrović i sinovi".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар