уторак, 22.09.2015, 10:59 -> 15:46
Mere za smanjenje aerozagađenja u Užicu
Užice je u zimskom periodu, jedan od gradova sa najzagađenijim vazduhom. U grejnoj sezoni 2014.-2015. recimo, 57 dana vazduh je bio sa koncentraciojom čađi koja prevazilazi dozvoljene vrednosti, a u predhodnoj, čak 75 dana. Akcioni tim grada, krajem prošle godine, predložio je dugoročne i kratkoročne mere od kojih se rezultati očekuju i tokom predstojeće grejne sezone.
Godinama unazad ovo je uobičajena slika Užica u vreme grejne sezone, a osim specifičnog geografskog položaja grada, doprinosi joj više od 12.500 individualnih kotlarnica koje kao energent koriste ugalj ili drva.
"Moramo gledati šta je jeftinije i šta je lakše. Ja sam dao svoj doprinos time što sam priključio gas, međutim cena nije takva da bi mogao tokom cele sezone da se koristi gas. Ogromna investicija, to običan gradjanin ne može sebi da priušti. Gas nekako nije ušao u krvotok naroda, to je još uvek nepoznanica", kažu građani.
Cena ili nešto drugo, tek ni visemesečna akcija za čistiji grad tokom koje je umesto 1.000 evra, priključak na gas upola jeftiniji, do sada nije dala očekivane rezultate, jer su se, uz 400 dosadašnjih korisnika, za ovaj energent, do sada odlučila još samo 64 domaćinstva.
"Razlozi su pre svega finansijska situacija, odnosno finansijska moć građana koja je u ovom momentu mala, drugi je cena gasa koja je pred kraj grejne sezone bila oko 53 dinara, a ona je sada osam dinara manja, ali građani strahuju da može biti veća i treća stvar je sigurnost
snabdevanja", kaže Milan Sekulić, direktor AD Užice gas.
Gasifikacija je tek jedna od mera grada na suzbijanju prekomernog zagađenja vazduha. Prate je postavljanje dodatnih posuda za odlaganje pepela, podsticaji za efikasnije korišćenje ogrevnog
drveta, subvencionisani krediti za poboljšanje energetske efikasnosti, a u Toplani, koja greje tridesetak odsto grada, urađeno je servisiranje gorionika, izvršena konverzija kotlarnica i obezbeđena kontrola emisije dimnih čestica.
"Uspeli smo dve kotlarnice koje su kao energent koristile ugalj, da ih prevedemo na pelet, jedino blok Zlatibor, kotlarnica koja nema alternativu će i dalje koristiti mazut, a ostale ćemo poći sa gasom kao energentom", kaže direktor JKP "Gradska toplana" Zoran Šibalić.
Kao kratkoročne mere, razmatraju se i restrikcije saobraćaja, veće kontrole ispravnosti vozila i emisija izduvnih gasova.
"Jedino što nas sprečava jeste konfiguracija terena i struktura našeg grada. Možemo da pokušamo sa zatvaranjem jednog dela ulica u kritičnim danima ili sa par-nepar zaustavljanjem vozila", kaže Dunja Đenić, član Gradskog veća.
Da li će i koliko sve do sada učinjeno imati efekta, znaće se s početkom grejne sezone, ali svi se slažu, da će čistiji vazduh Užičani imati tek uz ozbiljniju gasifikaciju ili korišćenje nekog dugog, ekološki zdravijeg energenta.
rts.uzice@rts.rs
+381 31 513 552
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар