петак, 23.01.2015, 15:21 -> 15:47
štampajSlike Kruševca
Pre dve godine grupa mladih u Kruševcu osnovala je "Idejnet Klub". Napravili su veb-stranicu, organizovali desetak akcija i radionica s ciljem da pomognu mladim sugrađanima da se kreativno izraze i unaprede sredinu u kojoj zive. Posebnu pažnju javnosti privukli su projektom "Slike Kruševca" koji su ostvarili uz podršku grada.
Crkva Lazarica imala je drugačiji izgled početkom 20. veka. Današnji izgled dobila je nakon
rekonstrukcije 1905. godine kada je promenjen izgled njenih kupola.
Ovo je samo jedna od zanimljivosti i 1.700 fotografija do kojih su, istraživanjem, došli članovi Idejnet kluba. Sa željom da od zaborava sačuvaju prošlost rodnog grada, na internet stranici "Slike Kruševca" počeli su digitalizaciju kulturnog nasleđa.
"Pet godina se bavim ovim radom, istražujem istoriju kruševačkog kraja. Iznenadio me je podatak da je Kruševac prvi u Srbiji 1926. godine imao prvu modnu kuću "Luvr", vlasnika Muilutina Uroševića", kaže Miloš stojanović, inženjer elektrotehnike i računarstva.
Iz starih albuma "Slike Krusevca" su, uz podršku grada, iz virtuelnog prešle u realni svet. Mapa grada i dvadesetak plakata opleminili su izgled najprometnijih autobuskih stajališta učinivši ih i mestima za informisanje i obrazovanje.
"Opredelili smo se na ovaj vid izložbe zbog toga što će izložba na taj način trajati duže, biće dostupna svima i ljudima će jednostavno brže vreme proći dok čekaju svoj prevoz. Naučiće neke zanimljivosti o našem gradu, pogledati fotografije o starom Kruševcu. Imaće priliku da preko svojih pametnih telefona putem QR koda, koji se nalazi na našemplakatu, posete naš sajt "Slike Kruševca" i saznaju nešto zanimljivo o našem gradu", kaže Slobodan Antić, profesor srpskog jezika i književnosti.
Od prvog projekta kojim su se suprostavili govoru mržnje na internetu, preko omladinske elektronske redakcije i brojnih radionica, u protkle dve godine realizovalo je mnogo kretivnih inicijativa.
"Idejnet je nastao kao neformalna grupa mladih okupljenih oko ideje da se zaustavi govor mržnje koji je u tom trenutku bio vrlo aktuelan na društvenim mrežama medju grupama kruševačkih srednjoškolaca. Nas četvoro je u saradnji sa "Divac fondacijom" napravilo projekat "Stop govoru mržnje na internetu", kaže Vanja Rakić, omladinski radnik.
Podelili smo po srednjm školama flajere, organizovali dvodnevnu radionicu, a potom rešili da nastavimo sa aktivnostima. Tako smo formirali omladinsku elektronsku redakciju ,"Redakcija037", gde ukazujemo na pozitivne aktivnosti u u Kruševcu. Ono što je bila osnovna ideja iza Idejneta je da bude magnet za sve mlade ljude koji su ostali u Kruševcu , a koji imaju motivaciju da nešto rade i da unaprede svoju sredinu. Da stvaraju kulturne sadržaje, da izraze sebe", kaže Vanja Rakić.
"Čovek shvati da neke stvari može i sam da promeni ukoliko postoji volja, želja i entuzijazam. Da nekada nije potrebno ni mnogo sredstava da se neke stvari realizuju što dokazuju i sve stvari koje smo mi do sada i ostvarili. Smatramo da Kruševac i te neke priče iz tog nekog ranijeg perioda nisu toliko poznate ljudima i da se oni možda nekako ne osvrću toliko na ta neka ranija vremena. Prosto smo želeli da na internetu, putem našeg sajta, to bude baza gde ljudi mogu jednim običnim klikom da doju do neke interesantne informacije. U narednom periodu planiramo da uradimo trodimenzionalni prikaz fotografija starih zgrada i zdanja", kaže Ivana Grujić, pravnica.
Poziv za saradnju je otvoren. Svima koji imaju želju da od zaborava sačuvaju najlepše priče i slike prošlosti, slažući ih u mozaik kojim će se ponositi i s radošću vraćati neke buduće generacije Kruševljana.
rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438 707
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар