Читај ми!

Đurić na skupštini NATO-a u Dejtonu potvrđuje privrženost Srbije sporazumu, Vašington poziva na fleksibilnost

Predstavnici zemalja-članica NATO-a učestvuju na Prolećnom zasedanju Parlamentarne skupštine Alijanse u američkom gradu Dejton u Ohaju, gde je pre 30 godina dogovoren i parafiran mirovni sporazum za BiH. Tokom petodnevnog zasedanja razmatraju se pouke Dejtonskog sporazuma za rešavanje savremenih globalnih sukoba. Skupštini prisustvuje i ministar spoljnih poslova Marko Đurić koji je istakao da održiv mir u BiH može proizaći samo iz međusobnog poštovanja dveju strana, a ne, kako je rekao, iz pokušaja centralizacije koji zanemaruju unutrašnju strukturu te države.

Tri decenije nakon potpisivanja sporazuma kojim je okončan rat u BiH o njegovim dometima razgovaralo se u gradu gde je parafiran. Na događaju u organizaciji Severno-atlantske alijanse oko 1.000 učesnika debatovalo je o miru i sigurnosti na Balkanu. Predstavnik jedne od zemlje garanta dokumenta iz Ohaja ponavlja stav – Srbija čvrsto stoji iza Dejtonskog sporazuma.

Šef srpske diplomatije Marko Đurić ističe da za Beograd Dejtonski sporazum ostaje živ i obavezujući pravni okvir kao sporazum koji garantuje ustavni poredak i ravnopravnost tri konstitutivna naroda i dva entiteta u BiH.

"I dalje čvrsto stojimo iza njega jer smo uvereni da se trajna stabilnost može izgraditi samo na temeljima zajedničke budućnosti. Srbija u potpunosti podržava teritorijalni integritet BiH, ali se isto tako zalaže za očuvanje ustavnih nadležnosti RS, onako kako su garantovane Dejtonskim sporazumom", navodi Đurić.

Ističe da u Evropi postoje oni koji se zalažu za unitarnu Bosnu, često pod plaštom stvaranja "funkcionalnije države". Da budem iskren, to je katastrofa koja čeka da se dogodi, dodaje ministar spoljnih poslova.

Zamenik državnog sekretara SAD: Morate se prilagoditi promenljivim vremenima

Iako nije savršen, ni u teoriji ni u praksi, Dejtonski sporazum je uspeh, kaže zamenik američkog državnog sekretara, naglašavajući spremnost Trampove administracije da sasluša sve strane i igra konstruktivnu ulogu u dijalogu.

"Voljni smo da slušamo i radimo sa svim potpisanim stranama. Dogovori moraju čvrsto da se poštuju ali vi morate biti fleksibilni i da se prilagodite promenljivim vremenima. SAD ne nude neograničena sredstva za nedefinisane, nesigurne ili nerealne planove. Nismo zainteresovani za nametanje vizije društva koja održava preferencije udaljenih birokrata ili nekih aktivista. Amerika može biti voljan partner sa značajnim političkim kapitalom ali ćemo raditi samo sa onima koji su posvećeni praktičnim realizmom za svoju zemlju“, naglašava Kristofer Landau, zamenik državnog sekretara SAD.

Dodik: Pregovori su jedini način

Spremnost na dijalog uz moguće modifikacije Dejtona prihvatljive svim stranama, stav su i predsednika RS.

Milorad Dodik kaže da je jedina novina to što imamo nove administracija SAD kaže da se njihova politika menja i da se mora prilagoditi vremenu.

"Naša politika se ne menja. Mi smo uvek hteli samo to i ništa više. Drago mi je što postoji i rečenica koja kaže ne treba ništa nametati. Mislim da je jedini način da se pregovara i razgovara", ističe predsednik RS.

Prema njegovim rečima, na dnevni red treba staviti sve što je nametnuto od izvornog Dejtona do danas.

"Sve treba preispitati, ne u smislu da se mora ukinuti, već da se prilagodi nekom budućem vremenu“, kaže Dodik.

Profesor Univerziteta u Sarajevu: BiH pod Dejtonom potpuno nefunkcionalna

Skoro trideseg godina kasnije nijedan od potpisnika sporazuma više nije živ, a polemike o značaju i reviziji tog dokumenta ne prestaju.

"On jeste zaustavio rat ali je proizveo struktualno najsloženiju državu u kojoj je prisutan takav sistem blokada da je država potpuno nefunkcionalna“, smatra Enver Kazaz, profesor na Univerzitetu u Sarajevu.

Milorad Dodik napominje da je Republika Srpska u svom parlamentu usvojila Dejtonski sporazum, a, kako tvrdi, Federacija BiH to nikad nije učinila.

"RS je verifikovala graničnu liniju između entiteta, oni to nikada nisu hteli da urade. Oni pričaju da je to ludačka košulja koju treba menjati, a nas optužuju da rušimo Dejton. Treba da počnemo od slova Dejtona pa da vidimo šta može opstati, a šta ne može“, navodi Dodik.

Prolećno zasedanje Parlamentarne skupštine Alijanse u Dejtonu traje do ponedeljka za kada je i planirano obraćanje Generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea.

четвртак, 29. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом