среда, 17.02.2010, 12:59 -> 13:31
štampajReferendum ne vodi razbijanju BiH
Šef delegacije Evropskog parlamenta za odnose sa zemljama jugoistočne Evrope Eduard Kukan rekao da zakon o referendumu u Republici Srpskoj nije usmeren ka razbijanju BiH. Referendum veoma osetljivo pitanje, smatra američki ambasador Ingliš.
Zakon o referendumu u Republici Srpskoj nije usmeren ka razbijanju Bosne i Hercegovine, rekao je šef delegacije Evropskog parlamenta za odnose sa zemljama jugoistočne Evrope Eduard Kukan.
Kukan je za sarajevski "Dnevni avaz" rekao da u EU nisu analizirali sve detalje tog zakona, ali da im je rečeno da tu nema reči o referendumu o nezavisnosti tog bosanskohercegovačkog entiteta.
"Generalno, referendum je mehanizam demokratije, ali vaši političari moraju biti vrlo odgovorni u toj priči. Uveravan sam da Zakon o referendumu u RS nije usmeren ka razbijanju BiH", rekao je Kukan.
"Ljudi sve te pretnje ne prihvataju preterano ozbiljno, jer dolaze u kontekstu političke rutine u predizbornoj kampanji, kako bi se došlo do kratkoročnih i jeftinih političkih poena", rekao je Kukan.
Kukan veruje da se nikakva podela BiH neće dogoditi.
"Siguran sam da je (premijer RS Milorad) Dodik realističan i u potpunosti svestan posledica kakve bi referendum mogao proizvesti. Bez sumnje, siguran sam da je svestan da to ne bi podržale, odnosno da su protiv toga susedne zemlje i Evropska unija", rekao je Kukan.
Ingliš: Referendum osetljivo pitanje
Američki ambasador u Sarajevu Čarls Ingliš rekao je da je referendum u Bosni i Hercegovini veoma osetljivo pitanje i da ima posebnu istorijsku težinu.
Ingliš je dodao da bi SAD smatrale provokativnim bilo koje pitanje koje se tiče stabilnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH.
Ingliš je Televiziji BiH rekao da SAD ne bi tolerisale referendumsko pitanje koje predstavlja pretnju strukturi Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i dovođenje u pitanje ovlašćenja visokog predstavnika u BiH.
"Oni koji žele da promovišu referendum moraju imati na umu da su referendumi u prošlosti bili politički provokativni i da bi trebalo vrlo oprezno o tim pitanjima da se razgovara", rekao je Ingliš.
Ambasador je ocenio da politička situacija u BiH nazaduje od 2006. godine, kada nije usvojen tada dogovoreni "aprilski paket" ustavnih reformi.
"Svedoci smo da od tada pojedinci u BiH idu u krajnosti, jedni tražeći ukidanje Republike Srpske, a drugi forsirajući priču o otcepljenju. Nijedan od ta dva stava nije prihvatljiv za SAD koje su za apsolutno poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma", istakao je Ingliš.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 15
Пошаљи коментар