Referendum ne vodi razbijanju BiH

Šef delegacije Evropskog parlamenta za odnose sa zemljama jugoistočne Evrope Eduard Kukan rekao da zakon o referendumu u Republici Srpskoj nije usmeren ka razbijanju BiH. Referendum veoma osetljivo pitanje, smatra američki ambasador Ingliš.

Zakon o referendumu u Republici Srpskoj nije usmeren ka razbijanju Bosne i Hercegovine, rekao je šef delegacije Evropskog parlamenta za odnose sa zemljama jugoistočne Evrope Eduard Kukan.

Kukan je za sarajevski "Dnevni avaz" rekao da u EU nisu analizirali sve detalje tog zakona, ali da im je rečeno da tu nema reči o referendumu o nezavisnosti tog bosanskohercegovačkog entiteta.

"Generalno, referendum je mehanizam demokratije, ali vaši političari moraju biti vrlo odgovorni u toj priči. Uveravan sam da Zakon o referendumu u RS nije usmeren ka razbijanju BiH", rekao je Kukan.

"Ljudi sve te pretnje ne prihvataju preterano ozbiljno, jer dolaze u kontekstu političke rutine u predizbornoj kampanji, kako bi se došlo do kratkoročnih i jeftinih političkih poena", rekao je Kukan.

Kukan veruje da se nikakva podela BiH neće dogoditi.

"Siguran sam da je (premijer RS Milorad) Dodik realističan i u potpunosti svestan posledica kakve bi referendum mogao proizvesti. Bez sumnje, siguran sam da je svestan da to ne bi podržale, odnosno da su protiv toga susedne zemlje i Evropska unija", rekao je Kukan.

Ingliš: Referendum osetljivo pitanje

Američki ambasador u Sarajevu Čarls Ingliš rekao je da je referendum u Bosni i Hercegovini veoma osetljivo pitanje i da ima posebnu istorijsku težinu.

Ingliš je dodao da bi SAD smatrale provokativnim bilo koje pitanje koje se tiče stabilnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH.

Ingliš je Televiziji BiH rekao da SAD ne bi tolerisale referendumsko pitanje koje predstavlja pretnju strukturi Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i dovođenje u pitanje ovlašćenja visokog predstavnika u BiH.

"Oni koji žele da promovišu referendum moraju imati na umu da su referendumi u prošlosti bili politički provokativni i da bi trebalo vrlo oprezno o tim pitanjima da se razgovara", rekao je Ingliš.

Ambasador je ocenio da politička situacija u BiH nazaduje od 2006. godine, kada nije usvojen tada dogovoreni "aprilski paket" ustavnih reformi.

"Svedoci smo da od tada pojedinci u BiH idu u krajnosti, jedni tražeći ukidanje Republike Srpske, a drugi forsirajući priču o otcepljenju. Nijedan od ta dva stava nije prihvatljiv za SAD koje su za apsolutno poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma", istakao je Ingliš. 

Број коментара 15

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 21. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом