Štrahe: Ljudsko pravo na migraciju je apsurdno

Austrijski vicekancelar Hajnc Kristijan Štrahe istakao je da je Austrija odlučila da istupi iz sporazuma Ujedinjenih nacija o migraciji, jer je apsurdno da migracija bude ljudsko pravo.

Hajnc Kristijan Štrahe je u intervjuu televiziji Oe24 rekao da je suverenitet Austrije najviši prioritet vlade.

"To je odlučujuće. Ako analiziramo sporazum o migraciji, on sadrži tačke koje su dijametralno u suprotnosti sa našim programom vlade. Zbog toga smo, nakog dužeg proveravanja i analize odlučili da istupimo. Time štitimo suverenitet Austrije i to je naša obaveza prema našim građanima", naglasio je austrijski vicekancelar.

Štrahe je istakao da se zvaničan Beč ne orijentiše prema tome kako odlučuju druge zemlje, napominjući da sporazum više ne pravi razliku između ilegalne i legalne migracije.

"U njemu možete pročitati da migracija treba da postane ljudsko pravo. Međunarodno pravno ne postoji pojam migracije. To je samo jedna tačka koja nije jasno definisana u sporazumu. Takođe se govori i o tome da kod iregularne migracije može nastati legalnost. Čak i o pravu na socijalno osigiuranje se govori, kao i opcijama naseljavanja u slučaju klimatskih promena i siromaštva. U sporazumu se govori i o zabrani grupnog proterivanja. To su sve stvari do kojih ne sme", naglasio je Štrahe.

Istakao da je taj sporzaum pokušaj da se migrantima omoguće nova prava, koja Austrija ne želi.

"Ne želimo nikakvo ljudskog pravo na migraciju, jer je to apsurdno", poručio je Štrahe koji kaže da ga ne brine što će zbog takve odluke Austrija da bude kritikovana.

Za razliku od par drugih, Austrija je, kaže, dosledna.

"Međutim, nismo ni sami, ima i drugih zemalja koji sporazum posmatraju ne samo kritički, već nisu pristupili kao što su SAD, Mađarska i Australija", ukazao je vicekancelar.

Rekao je da mu se sviđa politika koju primenjuje Austrijalija kada je reč o migraciji, i koja je za Austriju uzor kako treba zaštititi Evropu od ilegalne migracije.

"Pored toga postoje i druge zemlje koje kritički posmatraju sporazum UN. Poljska, na primer, razmišlja da ga ne prihvati, u Italiji se vodi diskusija, kao i u Danskoj", podsetio je Štrahe.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом