Linta: Insistirati na pitanjima koje Grabar Kitarovićeva zaobilazi

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ukazao je da hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović, u svojim javnim nastupima, kao otvorena pitanja između Srbije i Hrvatske nikad nije pomenula više tema, među kojima su i pitanje srpske imovine i identifikacija ekshumiranih posmrtnih ostataka Srba.

Linta u pisanoj izjavi prosleđenoj medijima navodi da je "zbog toga potrebno da Srbija u dijalogu sa Hrvatskom insistira na ovim pitanjima jer se tiču pola miliona proteranih Srba i preostalih Srba u Hrvatskoj".

Precizira da Grabar Kitarovićeva u svojim javnim nastupima nikad nije spomenula pitanje imovinskih, stečenih i statusnih prava proteranih Srba i srpskih povratnika, pitanje naknade štete za preko 10.000 uništenih srpskih kuća i lokala u nizu hrvatskih gradova, posebno tokom 1991. i 1992. godine.

Prema njegovim rečima, ona nije pomenula ni pitanje prodaje srpskih kuća preko hrvatske Agencije za promet nekretnina putem dvostrukih i lažnih ugovora, pitanje kažnjavanja zločina nad srpskim civilima i zarobljenicima, pitanje ekonomskog razvoja krajiškog područja i omogućavanja nesmetanog ulaska srpskog kapitala u Hrvatsku.

Linta ukazuje i na izbegavanje pitanja ubrzavanja ekshumacije posmrtnih ostataka Srba sa poznatih grobnih mesta, kao i pitanja identifikacije ekshumiranih posmrtnih ostataka Srba.

Linta je, takođe, ocenio da Grabar Kitarovićeva ponavljanjem da je "za dom spremni" stari hrvatski pozdrav, te da lično nije za njegovu zabranu, čime je potvrdila da je "promoter ustaštva i širenja međunacionalne mržnje u Hrvatskoj".

"Ustaški zlikovac Ante Pavelić sigurno bi bio zadovoljan činjenicom da su na čelu Hrvatske političari koji su uspeli da legalizuju zločinački pozdrav 'za dom spremni' i da ustašku ploču koja je bila u Jasenovcu skoro godinu dana, premeste u Novsku umesto da je unište", kaže Linta.

Kako je naveo, hrvatska predsednica ističe da se bavila proučavanjem prakse drugih država kada je reč o simbolima totalitarnih režima i suštinski se zalaže za model da se ustaški simboli "U", "za dom spremni" i drugi, pod kojima je ubijeno stotine hiljada Srba i drugih, ne zabranjuju već da se koriste kao suveniri.

Hrvatska bi time, prema hrvatskoj predsednici, pokazala kao država koja apsolutno štiti slobodu govora, pa tako ne bi morala da sankcioniše ni govor mržnje, dodaje Linta.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом