Od verbalnog delikta do zamene identiteta - zbog čega hapse Srbe i za šta im sude pred prištinskim sudovima

Odluka o pritvaranju pomoćnika direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Igora Popovića protiče bez reakcija međunarodnih instituacija u Prištini. Popoviću je određen pritvor do 30 dana, a u pritvoru u Gnjilanu su ga obišli roditelji.

Treći dan je kako je Igor Popović u pritvoru nakon odluke sudije ze prethodni postupak. Uz najuticajnijih međunarodnih misija u Prištini, američke i misije EU i dalje nema reakcija. Iz UNMIK-a poručuju da su zabrinuti a iz OEBS-a da očekuju nepristrasno i transparentno suđenje. Igora Popovića su danas obišli roditelji.

Nisu očekivali ovakav ishod poslednje tokom posete svog sina i državnog službenika. Popović je bio u bezbroj poseta Kosovu i Metohiji ranije. O očekivanjima Igora Popovića njegov otac Petar kaže da Igor očekuje da to bude pravedno rešeno.

"Očekuje da bude oslobođen, jer nikoga nije uvredio i da ništa takvo nije rekao. Istina je ta, da su ljudi pobijeni, da niko nije odgovarao i on je to rekao. I sada čega, šta može drugo", kaže Petar Popović.

Branioci Igora Popovića su već preduzeli radnje za koje smatraju da mogu da pomognu da što pre bude oslobođen.

"Ja sam siguran da šta god da je Igor izjavio da tom pomenu u Orahovcu nije krivično delo, ne zato što sam previše pametan, već zato što je takav stav i Vrhovnog suda u Prištini koji je u identičnom predmetu sa mnogo grubljim rečima Ivanu Todosijeviću doneo jedan stav, jedno mišljenje koje je obavezujuće i za sve nižestepenovane sudove, da izraženo mišljenje ne predstavlja krivično delo bez obzira na događaj koji se desio", ističe Dejan Vasić, pravnik i advokat.

Pravnici ukazuju da su za pravosudne organe u Prištini dokazi jedno, a uverenja drugo.

Navode primere suđenja Srbima za navodno počinjene ratne zločine, dve i po decenije nakon okončanja ratnih sukoba.

Poslednji se na sudu po toj praksi pojavio Dragan Ristić, star 75 godina, koji se danas izjasnio da nije kriv za ubistva i proterivanje Albanaca iz Đakovice 1999. godine.

"Još jednom je i on sam sudu rekao da je siguran da se ne radio o njemu, te da je lice koje oni traže sasvim sigurno neko drugo lice koje ima slično ime i isto prezime. Nadamo se za će mu zahtev za odbacivanje optužnice uspeti i da će i sudsko veće uvideti da on nije lice za kojim su tragali i protiv koga je podignuta optužnica", objašnjava Jovana Filipović, braniteljka Dragana Ristića.

Pred veće Specijalnog suda u Prištini izvedeno je i troje Srba uhapšenih u Banjskoj pre nepune dve godine, tokom oružanog sukoba grupe Srba i policije. O tom slučaju su pred sudom govorili svedoci.

Pravosudne institucije u Prištini, tužilaštvo i sudovi radiće do kraja ove sedmice, do 25. jula, a onda sledi pauza do 20. avgusta.

петак, 25. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом