Хапшење Поповића и дипломатске карте – има ли Београд кеца у рукаву
Министар спољних послова Марко Ђурић разговарао је са новим шефом Мисије ОЕБС-а у Приштини о све тежој ситуацији и систематским притисцима којима је изложено српско становништво. Хапшење Игора Поповића оценио је као део организоване и политички мотивисане кампање усмерене против представника институција Србије. Због исте теме састао се и са амбасадорима Русије и Кине. Најављује дипломатску акцију Београда и захтев да се казне одговорни у Приштини због неоснованог хапшења Срба.
Говор у Ораховцу био је довољан разлог да Приштина приведе Игора Поповића. Локалним властима то је недовољна мера – зато је Скупштина општине Ораховац помоћника директора Канцеларије за КиМ прогласила непожељном особом. Београд понавља – тражимо хитно ослобађање српског званичника, и најављује конкретне кораке.
Марко Ђурић, министар спољних послова, изјавио је да се ту ради о покушају да се суди Србији и да се суди историји, да се прекроји историјска истина о терористичком карактеру ОВК.
"Следи вишеслојан одговор Србије који је најављивао и председник, оштро, озбиљно и одговорно. Ми смо посвећени миру и стабилности, од нас не можете видети нешто што може да продуби тежину положаја нашег народа пре свега на КиМ, али ћете видети кораке који ће веома оштро ударити саме доносиоце одлука", поручио је Ђурић.
Шта може Београд
Док се чека први корак, познаваоци прилика указују на дипломатске карте Београда. Прва, каже дипломата Зоран Миливојевић, произлази из статуса КиМ, које је по међународном праву саставни део Србије.
"Покретање механизама СБ УН и подсећање на надлежности међународних тела која су на КиМ и у складу са тим мандатом. То је цивилна мисија Унмик и Кфор, који се брине за безбедност и стабилност. Овде постоји ризик за угрожавање мира и стабилности, јер се ради о представнику државе – Владе", рекао је Миливојевић.
ЕУ на испиту
Рачуна и на мере ЕУ које за сада изостају. Брисел кратко саопштава да помно прати случај Игора Поповића и да свака мера лишавања слободе мора да буде оправдана.
"У овом контексту је и ЕУ на дневном реду са озбиљним политичким и дипломатским ангажманом, јер на Косову делује Еулекс, који је превасходно задужен за владавину права. Овде имамо бруталну повреду права и међународног и унутрашњег, мерама и акцијама које нису у складу ни са стандардима и нормама, ни са правном тековином ЕУ", истиче Миливојевић.
Шта је Куртијев циљ
Претходно је главни преговарач Београда рекао да дијалога нема док Поповић не буде на слободи.
Шеф српске дипломатије напомиње да Аљбин Курти хапшењем Поповића урушава процес преговора.
"Зато се игра са изградњом мостова у Митровици, зато води процесе против званичника Српске листе, зато прогони Игора Поповића, јер жели да Србе гурне даље од учешћа на изборима и преузимања контроле над институцијама", истакао је министар.
Ђурић наводи да су све амбасаде добиле инструкције да подигну активности у случају Игора Поповића, али и да је циљ Београда ослобађање готово 50 српских политичких затвореника на Косову и Метохији.
Коментари