Vuletić: Dijalogom se ne može prevazići nepoštovanje zakona, ako pravila nema dolazi do haosa
Nakon nereda posle protesta za Vidovdan i prebacivanja odgovornosti za nasilje suprotstavljenih strana, usledila su i hapšenja osam studenata koji se sumnjiče za pripremanje dela protiv ustavnog uređenja. To je izazvalo nove blokade širom Beograda i Srbije. Sociolog Vladimir Vuletić rekao je za RTS da bez poštovanja pravila nema dijaloga i izlaska iz krize i da u suprotnom društvo klizi u haos.
Tokom nereda u Beogradu posle studentskog protesta, MUP je saopštio da je povređeno 48 policajaca i 22 građanina, privedeno je 77 osoba od kojih je zadržano 38.
Zdravstvenim ustanovama javila su se 22 građanina radi ukazivanja lekarske pomoći.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će svi koji su napadali policiju biti identifikovani i uhapšeni.
Sa druge strane, studenti u blokadi tvrde da oni nisu odgovorni za nasilje.
U međuvremenu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva uhapšeno je osam osoba zbog sumnje da su izvršile krivično delo pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije.
Nakon hapšenja, sinoć su organizovani protesti ispred Palate pravde u Savskoj, blokirani su most Gazela, blokade su bile postavljene i u Zemunu, ali i na više lokacija u Beogradu i drugim gradovima u Srbiji.
Sociolog i profesor Filozofskog fakulteta Vladimir Vuletić smatra da je povod za nasilje u subotu bilo neispunjenje ultimatuma da se ukloni tzv. ćacilend iz Pionirskog parka.
Pohvalio je reakciju policije što nije došlo do sukoba suprotstavljenih strana.
Prema njegovim rečima, policija je obavila svoj posao izuzetno profesionalno sa minimumom sile.
Vuletić navodi da se najavljivalo na društvenim mrežama da će se blokade saobraćajnica odvijati u periodu od Vidovdana do 12. jula i da se, kako kaže, različitim oblicima građanske neposlušnosti destabilizuje situacija.
Vuletić objašnjava da pojam građanske neposlušnosti podrazumeva svesno kršenje zakona. Na građanima je da procene da li su njihova moralna i politička uverenja takva da mogu i da istrpe zakonske sankcije, ističe Vuletić.
Profesor Filozofskog fakulteta kaže: da bi se izašlo iz krize, moraju se poštovati pravila. Ako ne poštujete pravila, imaćete haos. A nikakvim dijalogom se to ne može prevazići, dodaje Vuletić.
Kako napominje, dijalog se ne može voditi o tome da li će se zakoni poštovati ili ne.
Vuletić ističe da vlast mora da obezbedi poštovanje reda i zakona, jer u suprotnom samo može doći do haosa.
Kaže da su zborovi najaktivniji u organizovanju blokada i da je spontanost u drugom planu.
Vuletić smatra da bi studenti u blokadi trebalo da prepuste politički tok stvari drugim akterima jer, kako kaže, univerzitetu nije mesto u politici.
Smatra da bi izvor dodatnih sukoba moglo da bude pitanje liderstva.
Celo gostovanje Vladimira Vuletića možete pogledati u video-zapisu na početku teksta
Коментари