Читај ми!

Топлотни талас руши рекорде на Балкану — савети лекара, спасилаца и метеоролога за заштиту од екстремних врућина

Топлотни талас који је захватио Балкан обара све рекорде температуре и ствара изузетно неповољне услове за здравље и безбедност становништва. Лекари, спасилачке службе и метеоролози упозоравају на ризике топлотног удара, дехидрације и других здравствених проблема, и деле практичне савете како да се изборите са летњим врућинама и сачувате здравље.

Топлотни талас руши рекорде на Балкану — савети лекара, спасилаца и метеоролога за заштиту од екстремних врућина Топлотни талас руши рекорде на Балкану — савети лекара, спасилаца и метеоролога за заштиту од екстремних врућина

Једна од најпрометнијих станица у центру Београда, усред дана, делује напуштено. Град гори, улице су готово празне, а ретки пролазници крију се под шеширима, са флашом воде у руци или малим вентилатором у торби. На 35+ степени, напољу су само они који морају.

У тропским условима, свако се сналази како зна и уме. Девојка коју је срела екипа РТС-а у граду каже да са собом увек има флашицу воде и лепезу, али признаје да ништа од тога стварно не помаже колико би требало.

Старија суграђанка се хлади малим вентилатором, али истиче да је температура у стану иста као напољу – практично неподношљиво.

Један градски возач каже да се хлади "како стигне" – мало клима, мало прозори, мало воде. Пауза готово да и нема – само пар минута на окретници, колико се стигне.

Саговорница у апотеци наглашава да је важно редовно узимати терапију, поготово на оваквој врућини. Каже да строго води рачуна да се придржава препорука лекара.

Већ у раним јутарњим сатима жива у термометру премашује 30, а хлађење је изазов и унутар домаћинстава. Лекари саветују лагану, чешћу исхрану, воће, поврће, незаслађене напитке и избегавање кафе и алкохола. Хронични болесници су најугроженији, али ни здравима није лако — колапсне ситуације су све чешће.

Савети лекара — шта је безбедно, а шта опасно пити и јести током тропског таласа

Лекари саветују да се током великих врућина једе чешће, али у мањим количинама. Препоручује се исхрана богата поврћем и воћем, уз унос незаслађених сокова и лимунаде. Треба избегавати кафу и алкохол, јер могу изазвати дехидратацију, па чак и код здравих особа довести до колапса.

"Храна треба да се уноси у мањим количинама, али чешће током дана. Обавезно је конзумирање поврћа, воћа, незаслађених сокова и лимунаде. Препорука је да се избегавају кафа и алкохол, јер доводе до дехидратације. Чак и код здравих особа, без хроничних тегоба, то може довести до колапсних стања", упозорава др Милена Поповић из Хитне помоћи.

Врућина и вода — савети спасилаца за безбедно расхлађивање

Док једни спас од врућине траже поред река, други се расхлађују на базенима. Спасиоци упозоравају грађане да користе искључиво уређена купалишта са присутном спасилачком службом и да не прецењују своје могућности у води.

"Препорука је да се пре уласка у воду организам постепено адаптира. Замислите да неко проведе два до три сата на сунцу, на температури од 35 до 40 степени, а затим уђе у воду која има између 22 и 26 степени — то је велики шок за тело. Зато саветујемо да се пре уласка у базен обавезно лагано истуширате", наводи Ђорђе Симић, спасилац на базену.

У тропским данима, у појединим градовима Србије нема довољно пијаће воде. После Гаџиног Хана, и Сврљиг је прогласио ванредну ситуацију и увео рестрикције.

Мештанка каже да већ три недеље воде нема ни ноћу, ни ујутру.

"Сваког јутра устајем у пола четири, јер већ око осам воде нема. Точимо балоне у флаше – за туширање, за прање... Воде стварно нема, и то траје".

Јован Ђорђевић, директор комуналног предузећа у Сврљигу, објашњава да је тренутно доступна количина воде далеко испод потребног минимума.

"За потребе града потребно је око 20 литара у секунди, а данас је та количина пала на 11 литара – недостаје нам девет. Имамо само један бунар из 2001. године, који даје око литар и по у секунди. Он је укључен и ради без престанка".

Воде нема ни из чесме, а наредних пет дана – кише ни на видику.

Дашак свеже ваздуха и слаба киша – шта нас очекује овог викенда

Метеоролог Недељко Тодоровић најављује краткотрајно освежење, али без значајнијих падавина.

"У суботу, 5. јула, очекује се једнодневни дашак свежине, уз могућност слабе и краткотрајне кише, углавном на југозападу Србије. Већи изгледи за пљускове и грмљавину постоје од уторка, 8. јула, па до 11. У том периоду, нарочито 9. и 10. јула, максималне температуре не би требало да прелазе 30 степени", наводи Тодоровић.

Водостаји на рекама су у паду — тако је дуж целог тока Дунава и Саве, што већ угрожава пловидбу. На Тиси је стање посебно критично, а плићак је све израженији, нарочито у близини Титела.

Како Северна Македонија преживљава неподношљиве врућине

Ове године топлотни талас на Балкан стигао је раније него обично. У Северној Македонији, становници траже спас од врућине поред река, док се туристи скривају у хладовини под сунцобранима у Старој скопској чаршији. Вода и сладолед су им главни савезници у борби са жегом.

Људи који живе овде слажу се да је врућина неподношљива. Један човек из Бангладеша каже да код њега у родној земљи није овако топло и да је тамо време подношљивије.

Подгорица пуста — грађани поштују упозорења

У Подгорици су становници озбиљно схватили савете и на улицама се могу видети само они који морају бити напољу. Сви настоје да пију доста течности, да се крију у хладовини и избегавају сунце. Слажу се да је топлотни удар страшан, да је ваздух врел и ветар непријатан.

У Босни и Херцеговини и Хрватској јул је тек почео, а већ је неподношљиво врућ. Слична ситуација је и од Пирења до централне Европе. Италија већ више од недељу дана пати од екстремних врућина без предаха. У већини регија на снази је највиши степен упозорења због високих температура, а грађанима се саветује да не излазе из куће у најтоплијем делу дана.

Екстремне врућине харају Европом — од Болоње до Крита

Становник Болоње каже да је у ауту угодно хладно, али да у Болоњи температура често достиже 40 степени, што јој отежава боравак напољу и отежано подноси излагање врућини на улици.

Екстремне врућине погађају Француску, Немачку, Велику Британију и Холандију. У Шпанији и Португалу већ се бележи најтоплији јул у историји метеоролошких мерења. Грчка обара температурне рекорде, али уз топлотни талас све више дивљих пожара захвата шумска подручја. У Јерапетри на југоистоку Крита евакуисано је око пет хиљада људи, углавном туриста.

Један од туриста који је доживео пожар у близини хотела рекао је да су им саветовали да понесу само најосновније ствари. Истовремено је истакао да је особље уложило велики труд да им пружи осећај безбедности у тешкој ситуацији.

Пожари су захватили и Халкидики, посебно Вурвуру, где су туристи из оближњег топлог мора пажљиво пратили рад ватрогасаца који су успешно угасили пламен. У Турској, у регији Измир, тренутно горе два пожара, али гашење отежава снажан ветар.

петак, 04. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом