Mijačić: Srbi na Kosovu i Metohiji bez glasa i zaštite, raste poverenje u KFOR i EU
U senci novih upada takozvane kosovske policije u srpske institucije na severu pokrajine, istraživanje "Analiza trendova 2024" pokazuje da nepoverenje, nesigurnost i osećaj napuštenosti dominiraju stavovima Srba na Kosovu i Metohiji. Koordinator Radne grupe za poglavlje 35 Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji i direktor Instituta za teritorijalni i ekonomski razvoj Dragiša Mijačić upozorava da je srpska zajednica gurnuta na marginu, bez institucionalne zaštite i bez realne političke alternative, dok se pritisci proširuju i na zdravstvo, kulturu.
Prema rečima Dragiše Mijačića, pritisci na srpske institucije postaju sve širi, obuhvataju ne samo privremene organe, već sve više javna komunalna preduzeća, kulturne i sportske ustanove, a u poslednje vreme i zdravstvene ustanove.
"Imali smo vanrednu kontrolu u Domu zdravlja u Velikoj Hoči, što je otprilike test za moguće akcije u narednim danima", kaže Mijačić.
Dok se nastavljaju upadi tzv. kosovske policije u srpske institucije, Dragiša Mijačić upozorava da su Srbi na Kosovu i Metohiji ostali bez političkog glasa i institucionalne zaštite.
Istraživanje "Analiza trendova 2024" pokazuje duboko nepoverenje i osećanje napuštenosti, dok, prema Mijačićevim rečima, poverenje u KFOR dostiže istorijski maksimum od 1999. godine.
"Nikad Srpska zajednica nije imala toliko veliko poverenje u njih. Sada, valjda zbog ovih bezbednosnih izazova, podaci koji pokazuju poverenje u KFOR, ali ja bih rekao i u Evropsku uniju, su u porastu u odnosu na drugi parametar".
Mijačić smatra da su upadi u institucije na KiM značajan, ali ne i finalan udarac.
"Ali svakako postoji u ovom političkom vakuumu kosovskih institucija pritisak na institucije i ustanove koje se finansira Republika Srbija", rekao je Mijatović.
Kako kaže, alternativa institucijama koje finansira Srbija ne postoji, što srpsku zajednicu dovodi u beznadežan položaj.
"Kada pričamo o centralnim institucijama, moramo reći da Srbi ne učestvuju u političkom i društvenom životu Kosova. Srbi imaju i sada predstavnike, ali ti se politički predstavnici ne bore se za prava Srba u institucijama sistema, tamo gde su izabrani, ili u nekim drugim forumima", objasnio je Mijačić.
Ceo razgovor možete pogledati u videu na početku.
Коментари