Đedović: Mađarska podržala Srbiju po pitanju NIS-a, MOL ponudio da duplira kapacitete
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je, posle sastanka sa ministrom spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Peterom Sijartom, da je Mađarska podržala Srbiju po pitanju najavljenih američkih sankcija NIS-u. Ministar spoljnih poslova Marko Đurić je istakao da je sa mađarskim kolegom govorio o izgradnji energetskih kanala za vezu dve zemlje, poput naftovoda.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović je istakla da je mađarski MOL ponudio, da ako dođe do sankcija NIS-u, duplira svoje kapacitete kako bi pomogao Srbiji.
"Danas je tu bio i direktor mađarskog MOL-a, kompanija koja je prisutna na srpskom tržištu, kao i u maloprodaji. I izrazili su svoju spremnost da nam pomognu ukoliko dođe do neželjenog stupanja sankcija i da su oni spremi da svoje kapacitete dupliraju", rekla je ministarka nakon razgovora sa mađarskim ministrom spoljnih poslova i trgovine Peterom Sijartom.
Istakla je da se Mađarska nudi da bude regionalni koordinator i za druge zemalje u regionu, zajedno Srbijom, kako bi o mogućem problemu NIS-a razgovarali i sa kompanijama iz drugih zemalja. "Sve u cilju da dođemo do dodatnih količina da bi se premosio jaz ako bi sankcije prema NIS-u nastupile", navela je ministarka.
"Hvala Mađarskoj na podršci, u smislu da je podržala zahtev NIS-a i takođe podršku koju je Srbija dala NIS-u, a to je da se daju dozvole da NIS može da nastavi svoje aktivnosti, dok se traži održivo rešenje da se sankcije ukinu, odnosno da se stvore uslovi za to", rekla je ministarka.
Nastavljeni razgovori sa američkom stranom
Đedović Handanović je istakla da se Srbija nalazi u situaciji koja nije jednostavna i da nastavlja dijalog sa američkom stranom.
"Čekamo i odgovore sa njihove strane, jer smo poslali određene zahteve i verujem da se oni razmatraju u Stejt departmentu. Isto tako čekamo i da ruska strana napravi određene korake, jer je njihova kompanija pred sankcijama", rekla je Đedović Handanović.
Kako je navela, postoji izazov ukoliko bi sankcije nastupile i sa snabdevanjem tržišta kao i oko dostupnosti neophodnih količina na tržištu.
Sijarto: Sankcije energetici u srednjoj Evropi Bajdenova politička osveta
Peter Sijarto je rekao posle sastanka sa ministarkom rudarstva i energetike Dubravkom Đedović Handanović da je dogovoreno da se ostvari bliska regionalna saradnja i da se u slučaju primene sankcija NIS-u obezbedi nesmetano snabdevanje gorivom u regionu.
Sijarto je posle tet-a-tet sastanka sa Đedović Handanović i plenarnog sastanka sa Ministarstvom rudarstva i energetike rekao da se region suočio sa problemom koji je postavila administracija bivšeg predsednika SAD Džozefa Bajdena.
Sankcije na području energetike, među kojima su i one najavljene NIS-u, je okarakterisao kao rezultat "političke osvete" protiv centralnoevropskog regiona.
"To se odnosi i na rusko preduzeće koje je zaduženo za snabdevanje Srbije, odgovarajućim energentima. Radi se o NIS-u, jer ako se protiv NIS-a uvedu sancije, to u celom regionu može da dovede do problema sa snabdevanjem gorivom i do povećanja cene, jer ako ne možemo da računamo na rafineriju u Srbiji, onda zaista postoji opasnost da ljudi u centralnoj Evropi moraju da plate cenu osvete Bajdenove administracije", rekao je Sijarto.
Dodao je da se želi izbeći takva situacija i da, kako je naveo, srećom sada SAD imaju predsednika koji region Mađarske i Srbije ne posmatra kao neprijatelja, nego se prijateljski odnosi prema nama.
"Dogovorili smo se da ostvarimo usku regionalnu saradnju, da u slučaju održavanja sankcija obezbedimo nesmetano snabdevanje gorivom u našoj regiji", istakao je Sijarto.
Đurić: Odnosi Srbije i Mađarske evropski model saradnje i povezivanja
Ministar spoljnih poslova Republike Srbije Marko Đurić izjavio je, posle sastanka sa Peterom Sijartom, da odnosi Srbije i Mađarske predstavljaju pravi evropski model saradnje i povezivanja u regionu.
Naveo je da dve zemlje ubrzavaju rad na projektima u oblasti infrastrukturnog povezivanja i izgradnji energetskih kanala za vezu, poput naftovoda.
U narodnom periodu će Srbija i Mađarska organizovati zajednički inovacioni forum sa ciljem da se ekonomije modernizuju, da učestvuju u razvoju novih tehnologija i da u tom domenu budu međusobno što bolje povezane, rekao je Đurić.
Istakao je i priliku da Mađarska uzme učešće tokom srpskog predsedavanja Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju koji, kako kaže.
Đurić je istakao i da se radi i na graničnim prelazima koji će, kako je istakao, biti najmoderniji, najbolje protočni i najsigurniji u Evropi i koji će omogućiti brz, bezbedan i efikasan saobraćaj.
Šef srpske diplomatije je zahvalio Mađarskoj na snažnoj podršci Srbiji u međunarodnoj areni i istakao da se za vreme mađarskog predsedavanja EU videla iskrena posvećenost evropskim integracijama i Srbije, ali i drugih zemalja regiona.
"Mi smo veoma ponosni na aktivnu ulogu mađarskog naroda u društvenom i političkom životu Srbije. Želimo da nastavimo da zajednički dalje unapređujemo i ovu vrstu položaja i ovu vrstu saradnje i zahvalni smo na tome što smo uspeli da stvorimo jednu novu vrstu odnosa koja je zaista postala pravi evropski primer", istakao je Đurić.
Dodao je da je Sijarta upoznao i sa situacijom na Kosovu i Metohiji, gde su u nedelju održani izbori, i gde je u toku brojanje glasova i, kako je istakao, pokušaj da se utiče ishod glasanja.
Naglasio je da je Srbija posvećena stabilnosti, miru, dobrim odnosima i unutar zemlje i u regionu i dodao da je upoznao Sijarta i sa unutrašnjom političkom dinamikom u Srbiji.
"Ponovio sam uverenje da mi u Srbiji imamo i izdržljivost i mudrost da ne dozvolimo da se dogode scenariji koji mogu da liče na obojene revolucije i različite druge pokušaje destabilizacije i u tom domenu razmena iskustava i utisaka je izuzetno značajna", rekao je Đurić.
Коментари