Tramp, Beograd i Priština – vraća li se Vašingtonski sporazum u igru
Pre četiri godine paraf na Vašingtonski sporazum u Beloj kući stavili su Aleksandar Vučić i Avdulah Hoti. Donald Tramp se u Belu kuću vraća 20. januara, a analitičari ne isključuju da se tokom njegovog drugog mandata u igru vrati i Vašingtonski sporazum ili makar njegovi delovi.
Vašingtonski sporazum uglavnom se odnosio na normalizaciju ekonomskih odnosa Beograda i Prištine. Od Aljbina Kurtija stizale su kasnije kritike da je protivustavan.
Da li bi za njega bio prihvatljiv danas, nije odgovorio. Poziva se na Sporazum u kojem posreduje Evropska unija. Dijalog je u zastoju, a jedna od glavnih obaveza Prištine već jedanaest godina formiranje ZSO nije ispunjena.
"To je najnoviji sporazum koji imamo i to je sporazum u kojem sam ja učestvovao i prihvatio ga", rekao je Aljbin Kurti, predsednik privremenih prištinskih institucija.
Ukoliko nova administracija Donalda Trampa ponovo stavi na dnevni red sporazum od pre četiri godine, šef srpske diplomatije ne veruje da će Kurti konstruktivno da pristupi tom dokumentu.
"Vašingtonski sporazum je sve vreme sahranjivao samo režim Aljbina Kurtija. Što se nas tiče, dogovor o ekonomiji, unapređenju saobraćajnih veza, stvaranju mogućnosti za mlade, a jezgro sporazuma je bilo fokusirano na to, uživa našu podršku", rekao je Marko Đurić, ministar spoljnih poslova.
Poznavaoci ne isključuju da bi upravo Vašingtonski sporazum mogao da se koristi kao okvir za dijalog Beograda i Prištine. Ključan će biti odnos Brisela i Trampove administracije.
Da li će se dijalog premestiti u Vašington
U novim okolnostima aktuelizuje se i staro pitanje – da li će dijalog čiji je pokrovitelj EU biti glavna platforma ili će se premestiti u Vašington.
"Vašingtonski sporazum se najviše bavi ekonomskim i infrastrukturnim projektima. Ne bavi se političkim pitanjima koje mi imamo, a sporazum iz Brisela je potpuno politički. Ne vidim nikakav problem da se u isto vreme sprovede i Vašingtonski, ako on ostaje kakav je bio. U njemu ima i nekoliko tačaka koje se uopšte ne bave odnosima Kosova i Srbije", rekao je Visar Imeri, politički analitičar.
A sporazum iz Vašingtona došao je na kraju prvog Trampovog mandata. Zato nije ostalo mnogo vremena za njegovu primenu.
"Čini se da je najveći prostor za unapređenje odnosa Srbije i SAD u ekonomskoj saradnji. I ukoliko sa američke strane bude postojalo razumevanje da je neophodno obezbediti različite oblike kapitala koji se mogu koristiti za infrastrukturni razvoj i za strane direktne investicije u Republici Srbiji ili za povećanje obima spoljno-trgovinske razmene, to onda posredno može značiti da su različiti delovi Vašingtonskog sporazuma ispunjeni iako će možda naziv biti drugačiji", rekao je Stefan Vladisavljev, programski koordinator Fondacije BFPE za odgovorno društvo.
Analitičari ne očekuju da će se na početku drugog mandata Tramp baviti rešavanjem pitanja KiM. Skrajnuli su ga, kažu, mnogo važniji problema kojima su SAD okrenute.
Коментари