Rodić: Da velike sile poštuju UN ne bi došlo do otimanja KiM, borba u UN jedino što Srbija može da radi
Pitanje Kosova i Metohije, predsednik Srbije ponovo iznosi pred Ujedinjene nacije i to će biti glavni deo njegovog izlaganja pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija sutra uveče, najavio je Aleksandar Vučić. Novinar i analitičar Filip Rodić kaže da je borba u Ujedinjenim nacijama jedino što Srbija zaista može da radi iako su velike sile ranije pokazale da ne poštuju UN i međunarodno pravo.
Nakon najave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će pri obraćanju u UN sutra uveče najveći deo svog govora posvetiti temi Kosova i Metohije, novinar i analitičar Filip Rodić objasnio je da je to jedino što Srbija može da radi povodom KiM.
Rodić ipak objašnjava da velike sile ne poštuju UN što dokazuje i to da je pre 25 godina došlo do bombardovanja SR Jugoslavije.
"Da (velike sile) imalo poštuju UN ne bi došlo ni do bombardovanja Jugoslavije i Srbije, ni do otimanja Kosova i Metohije i do svega onoga što je dovelo do tačke u kojoj se nalazimo", objašnjava Rodić.
Naoružavanje kosovskih Albanaca
Rodić za RTS objašnjava da je naoružavanje Albanaca na Kosovu i Metohiji jedan od poslednjih "klinova koje kolektivni Zapad pokušava da zabije u kovčeg našeg Kosova i Metohije".
"Ako je nešto jasno u Rezoluciji 1244, jasno je da na Kosovu i Metohiji ne sme da postoji nijedna druga oružana sila osim međunarodnih mirovnih snaga (Kfor) i ona klauzula o 999 pripadnika srpskih snaga bezbednosti koji bi u nekom trenutku trebalo da se vrate", ukazuje Rodić.
Kaže da je trenutak kada je vojska mogla da se vrati propušten pre 20 godina, ali da se, po želji onih koji sada zloupotrebljavaju Rezoluciju 1244 verovatno nikada neće ni desiti.
Šta podržavaju velike sile
Mere koje je predsednik Vučić predložio za rešavanje krize na Kosovu i Metohiji, podržavaju i Amerika i Evropska unija i Kina i Rusija.
"Da živimo u normalnom svetu, to bi bile mere koje bi morali apsolutno svi, ne samo da prihvate, nego i da primene. To je najrazumnije što je u okviru mogućeg u ovom trenutku Srbija mogla da uradi i to je potpuno u skladu sa svim ranijim dogovorima", ističe Rodić.
Navodi da kada bi se, s jedne strane države kolektivnog Zapada usaglasile, to bi bilo jasno stavljanje na stranu i jasno pokazivanje onoga što Srbija u svakodnevici nazire.
Rodić ističe da je očekivano da se zemlje koje podržavaju teritorijalni suverenitet i integritet Srbije, a samim tim međunarodno pravo, slože sa planom koji je predsednik Srbije predstavio.
Razgovor sa Filiom Rodićem u celosti pogledajte u video-snimku na početku teksta
Коментари