петак, 24.05.2024, 12:32 -> 19:45
Извор: РТС
Reakcije iz Srbije i regiona, dan posle usvajanja rezolucije o Srebrenici u UN
Dan nakon što je u Generalnoj skupštini UN usvojena rezolucija o Srebrenici rezultatom 84 glasa "za", 19 država protiv, uzdržanih 68 - nižu se reagovanja.
Utiske sa sednice predsednik Aleksandar Vučić je sumirao neposredno nakon glasanja. Stavove država koje su bile uzdržane ili protiv tumači kao stvaranje novog svetskog poretka.
“Kao što vidite ovo je pre svega zaprepašćenje za mnoge u sali iako sam im rekao kakve će to podele da izazove. Na kraju 87 od onih koji su bili u sali nisu glasali za rezoluciju, 84 su glasali za. U svakom nacionalnom parlamentu taj predlog bi morao da padne. Zbog svega što su radili u pripremi glasanja ispalo je da su izglasali rezoluciju, ali ponosan sam na Srbiju, jer ovoliko glasova kada Aerikanci, Rusi, bilo koji drugi ne mogu da dobiju koliko je Srbija dobila po nemogućoj temi za nas. I ako pogledate taj raspored u broju stanovnika, više od dve trećine stanovnika zemaljske kugle bilo je na našoj strani“, rekao je predsednik Vučić.
Očekivano je u sali uz Srbiju bio predstavnik Ruske Federacije. Stavove koje je izneo pred delegatima ponovio je i srpskim medijima.
"Rezultat je zaista sramotan za inicijatore, ono što su uradili je da su postigli podelu u Generalnoj skupštini, a mi smo ih unapred upozorili da usvajanje rezolucije neće biti sa konsenzusom i da će to podeliti članstvo", rekao je ruski ambasador pri Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebezja.
Rezultate glasanja u Generalnoj skupštini UN predsednica Skupštine vidi kao diplomatski uspeh Srbije. Iako je rezolucija usvojena, za Anu Brnabić to je pirova pobeda zemalja koje su je predložile i sponzorisale.
"Kad smo krenuli u diplomatske aktivnosti, mi smo želeli da obrazložimo svetu zašto nije dobro glasati, da predstavimo naše argumente i da ne dozvolimo da se stigmatizuje naš narod i da se najteža politička i moralna kvalifikacija genocida svali na naš narod. I u tome smo uspeli. Buduća spoljna politika će se zasnivati na tome kako su zemlje glasale, ko je partner, a ko ne“, rekla je Brnabićeva.
Na rezoluciju je reagovao i reditelj Emir Kusturica. Smatra da je glasanje u Generalnoj skupštini rezultat očaja u kome se civilizacija nalazi. O glasanju u Ujedinjenim nacijama izveštavaju i mediji širom regiona.
Beogradski muftija Mustafa Jusufspahić ponavlja – srpski narod nije genocidan i njegova Srbija to ne zaslužuje.
U delu izveštaja Hrvatske radio-televizije navodi se da je rezoluciju podržalo manje zemalja nego što se očekivalo što, kako su istakli, govori o diplomatskoj pobedi Srbije.
Mišljenja iz Banjaluke i Sarajeva
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je ponovio da rezolucija dovodi u pitanje opstanak Bosne i Hercegovine.
"To je propala stvar, ja se ne bih ponosio da sam na njehovom mestu. Naša vlada je pokrenula pitanje mirnog razdruživanja nakon ove moralne diskvalifikacije, nemamo razloga ostanemo sa njima u zajednici, najbolje je da smo dobre komšije", rekao je Dodik.
Uz najave da će uputitit protestne note zemljama koje su glasale protiv rezolucije o Srebrenici, ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković odgovara na najave iz Banjaluke.
"Svi koji govore o destabilizaciji BiH, u bilo kakvom pokušaju delovanja u tom smislu, dobiće snažan odgovor institucija. Pozivam ih da smire strasti, da se uozbilje, da zaustave kampanje kojima su pokušavali da spreče usvajanje rezolucije i da se vrate realnim problemima koje naše zemlje imaju i svi zajedno nastavimo put prema Evropskoj uniji", rekao je Konaković.
Reakcije iz redova dela opozicije
Predsednik Novog DSS Miloš Jovanović ocenio je da je usvajanje "sramne rezolucije pokušaj da se laž pretvori u istinu i time ponizi srpski narod, ugrozi opstanak Republike Srpske i potvrdi zapadno viđenje jugoslovenske krize po kom su Srbi najveći krivci za rat".
Predsednik Socijaldemokratske stranke Boris Tadić smatra da rezolucija nema potrebni legitimitet i da oni koji slave na ovakav način usvojenu rezoluciju, ne samo da su zloupotrebili i politizovali žrtve Srebrenice, nego su otvorili opasan istorijski presedan koji ne vodi pomirenju, već postaje mogući osnov za podgrevanje konflikata širom sveta do tačke ključanja.
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas kaže da je rezolucija loša i da će izazvati nove tenzije u regionu, ali smatra da posle njenog usvajanja predsednik Srbije Aleksandar Vučić treba da podnese ostavku, jer je, kako tvrdi, u toj borbi izgubio.
Potpredsednik Srbija centra SRCE Duško Lopandić smatra da ovom rezolucijom presuda Međunarodnog suda pravde koji je odbacio zahteve BiH u vezi sa odštetom i genocidom ne bi mogla da se dovede u pitanje, kao i da nema međunarodnih uslova da dođe do odvajanja Republike Srpske od Federacije Bosne i Hercegovine.
Jovan Janjić iz poslaničke grupe "Mi - glas iz naroda" je ocenio da usvajanje rezolucije nadglasavanjem predstavlja nasilje nad istinom i ukazao da je rezolucija nametnuta zarad pranja tuđe savesti i mogućeg izazivanja konflikta.
Mandić: Rezolucija dodatno ujedinila srpski narod
Predsednik crnogorskog parlamenta i lider Nove srpske demokatije, Andrija Mandić, izjavio je da je Crna Gora učešćem u diskusiji u Generalnoj skupštini UN kompromitovala sama sebe dok je čak i daleka Nikaragva držala čas predlagačima rezolucije.
"Nažalost, uprkos brojnim apelima Vladi Crne Gore kako nas kao političkih predstavnika, tako i najvećih verskih autoriteta Srpske pravoslavne crkve, ona je u UN podržala rezoluciju Nemačke i Ruande o Srebrenici koja je podelila svet, a od 193 države članice UN glasalo je samo nešto više od 40 odsto država", naveo je Mandić.
Mandić je stava da je ova rezolucija dodatno ujedinila srpski narod, nezavisno od država u kojima živi i pokazala da srpski narod ima snage da se bori sa budućim izazovima sa kojima će se sigurno suočavati čovečanstvo.
Коментари