Završena rasprava o rebalansu budžeta, sledi glasanje
Sednica Skupštine Srbije počela je postavljanjem poslaničkih pitanja Vladi Srbije i državnim institucijama, posle čega će biti nastavljeno razmatranje amandmana podnetih na predloženi rebalans budžeta za ovu godinu. Podneto je 89 amandmana. Vlada i nadležni Odbor nisu prihvatili ni jedan.
Гласање почиње у 15.10
Манојловић: Јованов ме означио као Куртијевог сарадник
Посланица Демократске странке Татјана Манојловић тврди да ју је шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов означио као сарадника премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија и да се због тога осећа небезбедно.
Манојловић је на конференцији за новинаре у Скупштини Србије рекла да је она током расправе говорила о условима у којима живе Срби са Косова и Метохије, додајући да је многе људе са тог подручја упознала и да јој нису рекли да су проблем регистарске ознаке, већ непотизам, корупција и да се плаше од, како је рекла, неких моћника из Српске листе.
"Због тога што то говорим ја доживљавам салве увреда, а сада ми се црта мета. Знате како је прошао Оливер Ивановић након хајке која је против њега вођена", рекла је Манојловић.
Мариника Тепић: Ко је спремао атентат на председника Србије
Она је у парламенту, у оквиру посланичких питања Влади, подсетила да је најважнији сведок - окривљени на суђењу против убица Беливук клана Срђан Лалић изјавио пре два дана, током суђења, да је на председника Вучића планиран атентат и да је вођа супарничког клана Радоје Звицер био спреман да плати пет милиона евра за смену власти у Србији, укључујући и атентат на Вучића.
Тепићева је навела да је премијерка Србије Ана Брнабић рекла да су наше службе знале да је председнику угрожен живот.
"Да ли су Безбедносно-информативна агенција, службе и полиција толико неспособне да нису ухапсиле никог за толико припрема атентата на председника државе Алексадра Вучића или је то намеран пропуст?", питала је Тепићева.
Посланик Српске напредне странке Ђорђе Тодоровић рекао је да је информација у вези са претњама о извршењу атентата на Вучића стигла 14. јануара прошле године у Министарство унутрашњих послова, њу је проследио Европол и јасно се наводи да вођа Кавачког клана Радоје Звицер спрема атентат на Вучића.
"Питам Тужилаштво докле се стигло у вези са овим случајем и да ли постоји политичка позадина овог случаја?", питао је Тодоровић.
Док је он говорио посланици ДС-а су добацивали с места, а њихова страначка колегиница Татјана Манојловић је напустила скупштинску клупу, стала на средину сале и обраћала се председнику Скупштине Владимиру Орлићу који ју је неколико пута опоменуо.
Мали: Тренутно се ради на 40 здравствених објеката у Србији
У последњих 10 година у Србији је изграђено или реконструисано 135 здравствених објеката, за разлику од периода претходне власти када није изграђено ништа, рекао је министар финансија Синиша Мали реагујући у Скупштини Србије на опаске опозиционих посланика који се односе на помоћ здравству Србији.
"Тренутно се ради Тиршова 2, наставак реконструкције Клиничког центра Србије, изградња Клиничког центра Крагујевац", рекао је министар.
Додао је да су у Министарству за управљање јавним улагањима средства за набавку опреме за Институт за мајку и дете Др Вукан Чупић, за Дедиње 2, Клинички центар Војводине, КБЦ Драгиша Мишовић, за Институт за онкологију и радиологију, Институт за тропске и инфективне болести у Београду.
Навео је да се тренутно ради на око 40 здравстених објеката, односно домова здравља, Института, болница, између осталог у Гроцкој, Београду, Лапову, Лесковцу, Рачи, Новом Пазару, Кикинди, Панчеву, Кучеву, Медвеђи, Рачи, Гадзин Хану, Сомбору, Пироту, Зајечару.
"Они за здравство нису урадили ништа, а ми смо када је требало подигли три болнице за пола године и сада имамо стабилан здравствени систем", рекао је Мали.
Истакао је и да се граде нови стадиони у Лесковцу, Лозници и Зајечару, који би, како је најавио, требало да буду готови до марта следеће године.
Показао је и њихове слике и оценио да је изградња стадиона важна не само због спорта него и за бизнис, те да ће национални стадион чија градња почиње следеће године имати 60.000 места и да у наредних пар недеља крећу припремни радови за изградњу тог стадиона.
Посланици питали о социјалној помоћи, нафти, угљу...
Посланица из клуба Зелено-леви блок Биљана Ђорђевић питала је Владу Србије да јој се достави структура увоза и цене нафте у претходних шест месеци, а од Министарства трговине извештај на основу којег се одређује цена горива.
Ђорђевићева је имала неколико питања и за Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Између осталог, затражила је информацију колико данас има корисника социјалне помоћи, а колико је било пре увођења регистра и алгоритма, који је, како је рекла, искључио велики број корисника.
Она је навела да у Србији око 2,5 милиона људи живи на граници сиромаштва.
Посланик Морамо-Заједно Небојша Зеленовић поставио је питање колико и од кога је Србија увезла угља у претходне три године.
Наводећи да је чињеница да енергетски систем Србије има проблема, а да нико због тога не одговара, Зеленовић је рекао да ће се на основу податка у увезеном угљу добити и информација колику је штету ЕПС претрпео.
Он је питао премијерку Ану Брнабић и министра финансија Синишу Малог шта је тачно пројекат "Србија 2025", у којим телима је усвојен, а у којем пише да ће, како је рекао, око 14 милијарди евра бити уложено у привреду.
"У оквиру тог програма постоји пројекат 'Чиста Србија', за који се не може утврдити тачна вредност, негде пише да је то три милијарде, негде шест...", навео је Зеленовић.
Зеленовић је питао председника Скупштине Србије Владимира Орлића када ће на дневни ред да уврсти народну иницијативу о трајној забрани ископавања литијума и бора у Србији.
Бошко Обрадовић из Срспског покрета Двери је питао председника Скупштине када ће да закаже посебну седницу парламента посвећену Косову и Метохији на којој би се разматаро француско немачки предлоиг ресења косвске кризе.
Питао је и шта ће председник Србије да ради на настанку са Аљбином Куртијем у Француској.
Почела седница, на почетку посланичка питања
Poslanici skupštine i juče su raspravljali o rebalansu budžeta za ovu godinu. Razmenjene su ružne reči i optužbe i o mnogim drugim pitanjima.
Rebalansom budžeta predviđeni su ukupni prihodi od 1.709,5 milijardi dinara, i rashodi od 1.988,5 milijardi dinara. Za kapitalne investicije je izdvojeno 419,2 milijarde dinara, odnosno 5,9 odsto BDP-a.
Poslanici vladajuće koalicije su podržali predloženi rebalans budžeta i najavili da će glasati za njega, dok su opozicioni poslanici kritikujući predlog isticali da je inflatorni, odnosno da su povećani prihodi rezultat inflacije, da nije pravljen za obične ljude i da se ne bori protiv siromaštva.
Коментари