Žigmanov: Nedopustivi propusti u pripremi zakona o nacionalnim manjinama

Predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov izjavio je da su nedopustivi propusti i opasne manjkavosti u izradi predloga seta zakona o nacionalnim manjinama.

Tomislav Žigmanov je u saopštenju naveo da je u predloženom rešenju izmena manjinskih zakona - Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina i Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina - u pitanju koliko su pojedini sadržaji izmena u skladu sa evropskim standardima zaštite manjinskih prava.

"Toga bi trebala biti svesna i premijerka Srbije Ana Brnabić kada je nedavno izjavila da je Srbija 'šampion u poštovanju ljudskih i manjinskih prava', kao da je to područje društvenog života neka grana sporta, recimo, američki fudbal, gde se države takmiče u postizanju rezultata", naveo je Žigmanov.

Podsetio je da učenici završnog razreda na hrvatskom u subotičkoj gimnaziji tokom 12-godišnjeg školovanja nisu imali ni jedan udžbenik na svom maternjem jeziku.

Prema njegovim rečima, promena Ustava i definisanje manjinske politike su dva temeljna preduslova koja moraju biti ispunjena pre bilo kakvih izmena manjinskih zakona u Srbiji, a uz to je nužna i široka javna rasprava.

"Nova-stara manjinska politička paradigma treba takođe da bude plod otvorene i stručne rasprave brojnih aktera u Srbiji, u kojoj bi značajnu ulogu imali i predstavnici nacionalnih manjina", smatra Žigmanov.

Podsetio je da Srbija do danas nije donela poseban zakon kojim bi se u potpunosti uredio položaj nacionalnih manjina i odredila njihova uloga u celokupnom razvoju srpskog društva.

Žigmanov smatra da je donošenje ovakvih zakona opasno jer je nejasno zašto se u proces izmene tih zakona uopšte ulazilo pre donošenja novog Ustava Srbije ili izmena postojećeg.

"Predloženim rešenjima se želi politički desubjektivizirati nacionalne manjine i osnažiti državni nadzor nad delatnostima samouprava nacionalnih manjina", naveo je Žigmanov.

Dodao je da Srbija još nema strategiju multikulturalizma, odnosno upravljanja kulturološkim razlikama, uključujući i prava nacionalnih manjina.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
20° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво