Treba li Srbiji preferencijalni glas?

Zna se da u Hrvatskoj vlast zavisi od Mosta. Hoće li se i kome prikloniti znaće se za dva dana. Manje se, međutim, govorilo o tome da su komšije prvi put imale pravo na preferencijalni glas. To znači da su pored glasanja za listu, mogli da odaberu i omiljenog kandidata. Šta je novi način glasanja promenio u Hrvatskoj i da li bi se mogao preslikati u Srbiji?

Ogroman glasački list, sa nepreglednim spiskom kandidata, ali hrvatski birači su sve dobro videli – dve trećine njih iskoristilo je preferencijalni glas.

Nekima su time i poremetili planove, poput HNS-a, koji je svoju najpopularniju ministarku stavio na osmo mesto liste, sa kojeg bi teško ušla u parlament.

"Dobila je preferencijalnim glasovima, u najtežoj jedinici, 10 odsto i ušla je u Sabor. Znači, izbacila je nekog ko nije uradio ništa", kaže analitičar iz Hrvatske Krešimir Macan.

Ovakvim glasanjem, i onaj koji je poslednji na listi može u parlament. Jer, redosled ne određuje stranka već birači. To priželjkuju i naši parlamentarci – proporcionalni sistem je zreo, kažu, za promenu.

"To znači da bi građani na izborima imali na svom glasačkom listiću priliku da zaokruže ime i prezime kandidata pored koga bi stajala i odrednica političke partije", objašnjava Dijana Vukomanović iz SPS-a.

I Momo Čolaković iz PUPS-a kaže da je stav njegove partije da mora doći do promene.

Aleksandra Jerkov iz DS-a ističe da niko od poslanika u Skupštini nije tu zato što je neko glasao za njega, nego zato "što je bio na nekakvom prolaznom mestu".

Marko Đurišić iz SDS-a navodi da je potrebno da poslanici budu svesni da odgovaraju građanima a ne rukovodstvima svojih stranaka.

O promeni izbornog sistema, u Srbiji se govori decenijama. Dalje se nije stiglo. I nedavno formirana akciona grupa u parlamentu zastala je posle četiri javna slušanja. Na njima, većina stranaka se izjasnila, ne i najveća.

Naprednjaci ni danas nisu želeli da saopšte za kakav izborni sistem se zalažu. Stručnjaci preporučuju primer iz susedstva.

"Pre svega, trebalo bi da promenimo jednu izbornu jedinicu i da uvedemo više, jer u slučaju da primenimo preferencijalno glasanje samo sa jednom izbornom jedinicom, birač bi se našao sa velikim čaršavom, sa 250 imena, pa ne bi mogao da izabere u toj šumi kandidata za koga treba da glasa", kaže profesor FPN-a Milan Jovanović.

O manama sadašnjeg sistema sa zaključanim listama – najviše govori podatak da se u poslednjih 20 godina u Skupštini nije čuo glas predstavnika stotinu opština u Srbiji, tačnije glas milion i po građana. A Skupština je dom svih građana.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 29. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом