Tadić sa Obamom i Medvedevim

Predsednik Srbije Boris Tadić se u Njujorku susreo sa predsednicima SAD i Rusije, Barakom Obamom i Dmitrijem Medvedevim. Tadić razgovarao i sa generalnim sekretarom NATO-a o situaciji na Kosmetu. Srpski predsednik u petak govori pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija.

Srpski predsednik Boris Tadić razgovarao je u četvrtak  sa generalnim sekretarom NATO-a Andersom Fogom Rasmusenom o bezbednosti na Kosovu i Metohiji.

Sa predsednicima SAD i Rusije, Barakom Obamom i Dmitrijem Medvedevim sreo se u sredu. O srpsko-američkim odnosima, razgovarao je sa državnim sekretarom Hilari Klinton.

Posle razgovora sa Medvedevim, Obamom i Hilari Klinton, predsednik Srbije je rekao da je stekao utisak da nastupa jedna nova era u odnosioma SAD i Rusije.

"Generalna skupština UN odiše jednim novim početkom koji se nagoveštava u odnosima među velikim silama", rekao je Tadić.

Tadić se sa Obamom sastao na prijemu koji je američki predsednik priredio za šefove država koji učestvuju na zasedanju Generalne skupštine UN i tom prilikom je o srpsko-američkim odnosima razgovarao i sa državnom sekretarkom SAD Hilari Klinton.

Tokom prijema koji je priredio i generalni sekretar UN Ban Ki Mun, Tadić se zadržao u razgovoru i sa ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedevim, koji krajem oktobra dolazi u zvaničnu posetu Srbiji.

Predsednik Srbije izjavio je da se u razgovoru sa generalnim sekretarom NATO-a Andrasom Fogom Rasmusenom založio za zadržavanje postojećih kapaciteta alijanse na Kosovu i Metohiji.

Naglasio da je važno da Srbi na Kosovu imaju najveći mogući nivo zaštite, jer je to jedno od najosetljivijih bezbednosnih područja u Evropi.

"Dobijam neprekidno uveravanja da će ukupni kapaciteti, potencijal i sposobnosti međunarodnih snaga ostati nepromenjeni i da će one imati puni kapacitet da zaštite sve ljude koji žive u našoj južnoj pokrajini Kosovu i Metohiji", istakao je srpski predsednik.

"Neprekidno insistram na tome da su Srbi danas najugroženija etnička skupina na području Evrope, i to pre svega na Kosovu i Metohiji. To je jedini pristup koji može njima, ovog trenutka, osigurati bezbednost", rekao je Tadić.

On je istakao da, na osnovu vojno-tehničkog sporazuma iz Kumanova, Srbija nema bezbednosne kapacitete na Kosovu zbog čega se mora insistirati na masovnom prisustvu međunarodnih vojnih i bezbedbosnih snaga.

Tadić je istakao da je sa Rasmusenom definisao oblasti u kojima nemaju isto mišljenje, što je deo demokratskog dijaloga, ali su konstruktivno pristupili rešavanju nerešenih pitanja.

Predsednik je istakao da Srbija želi da razvija odnose sa NATO u okviru Programa partnerstvo za mir.

Srpski predsednik će se učesnicima 64. generalne skupštine UN, kojoj prisustvuje više od 100 šefova država i vlada, obratiti u petak.

U obraćanju Generalnoj skupštini, predsednik Tadić će promovisati interese i politiku demokratske Srbije kao centralnog faktora stabilnosti i mira u regionu i nastojati da obezbedi što širu podršku za očuvanje integriteta i suvereniteta naše zemlje.

Tadić je ubeđen da neće biti masovnog priznavanja nezavisnosti Kosova uprkos svim pritiscima na međunarodnom planu.

Број коментара 19

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом