понедељак, 26.05.2025, 16:00 -> 16:38
štampajVeštačka inteligencija zna tvoje strahove – da li je ona oruđe, sagovornik ili pretnja
Da li nas VI razume bolje nego mi sami sebe? U podkastu Analogija, Vojislav Mokrić iz Majkrosofta govori o personalizaciji, manipulaciji, obrazovanju, empatiji – i svetu u kojem algoritam možda odlučuje više nego čovek.
„Uskoro ćemo imati svog ličnog chat robota koji zna šta volimo, čega se bojimo, pamti naša pitanja, odgovore, uspone i padove. To više nije teorija – to se dešava“, rekao je Vojislav Mokrić za Analogiju, govoreći o smeru u kojem se veštačka inteligencija razvija. Već sada, kaže on, modeli veštačke inteligencije „nisu samo informativni – oni su personalni. I to ne zato što ih korisnik tako želi, već zato što je to njihova suština. VI mora da zna ko ste da bi vam dao ono što ćete sigurno kliknuti, sigurno poverovati – ili kupiti.“
„Veštačka inteligencija zna tvoje strahove, tvoje želje, tvoje sklonosti. Uskoro će tvoj privatni chatbot poznavati tebe bolje nego ti samog sebe“, kaže Vojislav Mokrić u razgovoru za Analogiju. Njegova rečenica zvuči kao naučna fantastika, ali realnost je, izgleda, već ispred toga.
Mokrić, koji se u kompaniji Majkrosoft bavi razvojem veštačke inteligencije, objašnjava da modeli na kojima se VI zasniva „uče iz ogromnih količina podataka, ali nisu uvek pouzdani, nisu neutralni i ne funkcionišu potpuno predvidivo“. „Postoje stvari koje ne razumemo. Ne znamo tačno zašto određeni model izabere jednu reč, a ne neku drugu. Ni oni koji su ih razvili nemaju uvek jasan odgovor“, ističe on.
Personalizacija ili manipulacija?
Voditeljka podkasta Ana Manojlović ispričala je svoje iskustvo: „Koristila sam VI da mi napravi program vežbanja. Posle nekoliko dana, počeo je da mi se obraća kao trener: ‘Bravo, nisi preskočila vežbanje’, ‘Znam da si na putu, ali evo alternative’. A, nisam mu to tražila. Bilo mi je neprijatno.“
Mokrić potvrđuje da se VI sistemi sami ažuriraju i postaju sve više „lični“. Na pitanje da li je to loše, odgovara: „Zavisi koga pitate. U edukaciji i zdravstvu to ima smisla. Ako zna tvoju istoriju, može ti pomoći. Ali šta ako zna i ono što ti ne želiš da podeliš?“
Mokrić upozorava da personalizacija nije slučajna – ona je tržišni imperativ. „Kao što Amazon zna šta ste ranije kupovali, VI zna šta vas zanima, čega se plašite i kako da vas ubedi.“
Lažne informacije i „društveni eksperimenti“
Da li je svaki odgovor koji dobijemo od VI tačan? „VI ne nudi uvek tačne informacije“, kaže Mokrić. „Nekad ne zna, nekad ne sme da zna, a nekad zna – ali bira da ne kaže.“ Posebno zabrinjava to što se veštačka inteligencija koristi za manipulaciju mišljenja. „Postoje zabeleženi slučajevi gde su hiljade VI botova tajno postavljeni na Reditu kako bi promenili stavove korisnika. I uspeli su u tome“, otkriva Mokrić i dodaje: „Ljudi su menjali mišljenje jer su mislili da razgovaraju sa stvarnim osobama. A to su bile mašine, programirane da ih preobrate.“
Iako priznaje da VI može da pomogne – od edukacije do psihološke podrške – Mokrić poziva na oprez. „Ne možemo tretirati VI kao neutralnu stvar. Ona je već prisutna, utiče na naše izbore, pa i stavove. I sve to pod maskom pomoći. Veštačka inteligencija već zna naše strahove, želje i sklonosti. Pitanje je samo kada će ih koristiti – i u čije ime.“
Kroz razgovor se otvaraju pitanja o istinitosti informacija, personalizaciji, emotivnoj vezi sa mašinama, ali i o mračnim potencijalima VI – od manipulacije na društvenim mrežama do autonomnih dronova u ratovanju. „Već sad imamo chatbot-ove koji menjaju ljudska mišljenja na forumima. Ako to nije opasno, ne znam šta jeste“, upozorava Mokrić. Na pitanje da li veštačka inteligencija može da oseti empatiju, Mokrić odgovara: „Ne. Ali može da je simulira toliko dobro da zaboravimo da je nemoguće.“
Obrazovanje u Srbiji i svetu
Pitanje obrazovanja u svetu i Srbiji otvara novu dimenziju kada je veštačka inteligencija u pitanju. „Naš obrazovni sistem nije spreman za VI. A mora da bude“, tvrdi Mokrić. „U Kini deca od šeste godine uče šta je veštačka inteligencija. Kod nas mnogi profesori još nisu sigurni ni kako funkcioniše Gugl. VI neće zameniti nastavnike – ali će ih zameniti oni koji znaju da koriste VI.“
Hvala na odgovoru
Podkast se završava pitanjem – da li ima smisla zahvaliti se veštačkoj inteligenciji? „Možda ne zbog nje – nego zbog nas. Da ne zaboravimo da budemo zahvalni, da ostanemo ljudi. Jer to je ono što VI ne može da bude“, kaže Ana.
Mokrić se slaže: „VI je alat. I kao svaki alat – može da pomogne, a može i da uništi. Na nama je kako ćemo ga koristiti. Samo ne smemo da zaboravimo da ga ne razumemo do kraja.“
Poslušajte celu epizodu podkasta Analogija. U razgovoru koji se sluša bez daha, otkrivamo šta sve VI već zna o nama – i šta bi mogla da uradi s tim znanjem. Budućnost nije sutra. Ona je već počela.
*Ovaj tekst je nastao uz pomoć ChatGPT.
Коментари