У Владимирцима, Коцељеви и Малом Зворнику нема новозаражених.
Укупан број активно оболелих у Мачванском округу је 251.
уторак, 01.06.2021, 06:00 -> 11:09
Извор: РТС
U Srbiji je od početka epidemije koronavirus potvrđen kod 712.472 osobe, a 6.865 je izgubilo borbu sa kovidom, pokazuju podaci sa sajta covid19.rs. Od danas su na snazi nove mere – ugostitelji mogu da rade svakog dana do ponoći, i na otvorenom i u zatvorenom prostoru, a trafike non-stop. Počelo je prijavljivanje građana za pomoć od 3.000 dinara.
У Владимирцима, Коцељеви и Малом Зворнику нема новозаражених.
Укупан број активно оболелих у Мачванском округу је 251.
На територији Златиборског округа ковид 19 потврђен је код 12 особа - у Пожеги 3, Ариљу, Новој Вароши и Прибоју по 2, Бајиној Башти, Косјерићи и Пријепољу по једно лице.
Од почетка епидемије, на територији Златиборског округа, коронавирус потврђен је у 28.555 случајева.
У болницама и стационарима на територији Златиборског округа хоспитализовано је 86 пацијената - у ужичкој Општој болници 8, од којих је 4 на респиратору, у ковид болници у Крчагову 64, у Пријепољу 5 у Пожеги 9 пацијената.
Током јучерашњег дана примљено је 9, а отпуштено 19 пацијената, док је у свим ковид амбулантама на територији Златиборског округа прегледано 602 пацијента.
Епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон изјавио је да се епидемиолошка ситуација у Србији стабилизује и да се очекује да ће током јуна доћи до даљег опадања активности коронавируса.
Кон је за ТВ Пинк рекао да је мањи број хоспитализованих и да се из недеље у недељу "јасно види смањење броја новооболелих".
"Онако као што смо и очекивали, у току јуна месеца ће доћи до даљег опадања активности вируса, та нека прогноза у смислу да ће то бити после 21. јуна се остварује", навео је Кон.
Он је, међутим, упозорио да још није довољно велики број вакцинисаних, те да постоје такозвани "џепови", односно места где осетљиве групе могу да се заразе.
Од поноћи, када је почела пријава грађана који су до 31. маја примили макар једну дозу вакцине за помоћ од 3.000 динара, па до данас у 11.30, за ту врсту помоћи се пријавило 312.265 грађана, кажу за Танјуг у Министарству финансија.
Грађани за ту помоћи коју даје држава могу да се пријаве преко сајта Управе за трезор. Пријава ће трајати до 15. јуна, док ће у петак, 4. јуна, почети и пријава телефоном.
Једини начин који би нам обезбедио мирније лето је вакцинација против коронавируса више од 50 одсто пунолетних грађана у јуну, изјавио је државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек и навео да се залаже за увођење нових модела за стимулацију вакцинације.
Ђерлек је на телевизији К1 рекао да је, према најновијим подацима од синоћ, 2.561.520 пунолетних грађана примило прву дозу, 2.066.153 другу дозу вакцине, и да је дато укупно више од 4.620.00 доза вакцине.
Навео је да достизање више од 50 одсто вакцинисаних није колективни имунитет, али да значи успостављање контроле над епидемијом. "Попуштање мера је један од позитивних сигнала да успостављамо контролу. Нема места за еуфорију, али има за оптимизам", рекао је Ђерлек.
Каже да су у овом трентуку бројеви и ситуација сасвим подношљиви, али да је увек опрезан у прогнозама.
"Чекам јесен, мислим да ћемо на јесен имати више података и смелости да кажемо каква нас прогноза очекује до краја године", навео је Ђерлек.
Поводом најава Светске здравствене организације да ће се у неким земљама појавити четврти талас епидемије, Ђерлек каже да је сигуран да ћемо ми избећи тај четврти талас, с озбиром на велики број вакцинисаних.
"Можемо очекивати да, и ако се појави, не може да буде толиког интензитета какав је био раније", рекао је Ђерлек.
Нагласио је да је вакцинација младих кључни фактор у постизању колективног имунитета и навео да ће у наредних неколико недеља бити донета одлука о евентуалној вакцинацији младих између 12 и 15 година, о чему се за сада, додаје, само разговара.
Подржао је увођење нових модела стимулације за вакцинисане, наводећи да су млади заинтересовани за одређене манифестације, али и путовања и да треба размишљати о ваучерима који би им помогли да путују.
Ситуација у ковид болници у Батајници тренутно је веома стабилна и под контролом, изјавила је директорка те болнице Татјана Аџић Вукичевић и навела да су током претходног дана и ноћи имали само четири пријема.
Прецизирала је да су на болничком лечењу 164 болесника, од којих је 25 у јединицама интензивног лечења, док су остали на полуинтензивној нези, те да је 11 болесника на механичкој вентилацији, то јест интубирано.
"Током претходног дана и ноћи имали смо свега четири пријема што није десило од када постоји ковид болница у Батајници", истакла је Аџић Вукичевићева за телевизију Прва.
Подсетила је да су 30. марта, када су имали 915 болесника, капацитети у тој болници били попуњени и нагласила да је сада пет пута мање болесника и да се знатно и лакше ради.
У болницама Златиборског округа хоспитализовано је 86 пацијената, од којих је код 63 потврђен ковид 19, саопштио је Здравствени центар Ужице.
На респиратору је четворо заражених у Општој болници у Ужицу.
У последња 24 сата прегледане су 602 особе, остварено је девет пријема и 19 отпуста.
У ужичкој болници хоспитализовано је осморо пацијената, од којих је шесторо оболело од ковида 19, док је 51 у привременој ковид болници у Крчагову.
Имунолог Срђа Јанковић каже за РТС да су постојеће мере минимум минимума који Кризни штаб дугује себи и друштву да заштити људске животе.
"И даље не могу бити блаже, ко крши мере – крши минимум минимума који ми тражимо", навео је Јанковић истичући да ће маску скинути када више не буде било заражених.
Апеловао је на стрпљење и да ће догађаји и окупљања бити организовани када то буде безбедно.
Према последњим подацима Градског штаба за ванредне ситуације у Врању, од 254 узорка из Пчињског округа, шест је позитивних на ковид 19.
Од тог броја, по два новоинфицирана су регистрована у Врању и Владичином Хану, док је по један пацијент из Сурдулице и Трговишта.
У осталим општинама Пчињског округа није било нових случајева заражавања коронавирусом.
Проф. др Ивана Милошевић са Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије каже за РТС да се доста смањио број прегледа на дневном нивоу – од више стотина до распона од 50 до 70.
Наглашава и да је мањи број хоспитализација, нарочито оних са тешким симптомима, само два пацијента су прикуљчена на респиратор.
Додаје да су међу тешко оболелим готово сви невакцинисани, различите старосне доби.
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић каже за РТС да је на попуштање мера утицало то што су подаци у опадању.
"У току месеца ћемо доћи на оно што желимо, а то је да будемо испод 100 на дневном нивоу, најбоље је на 35, а онда бисмо били међу неколико земаља у Европи које одржавају низак ниво", нагласио је Тиодоровић.
Истакао је да ситуацију треба сагледати реално и одржавати је. Многе земље су, каже, почеле да попуштају мере, као и Србија.
"Ово попуштање било је очекивано, морамо то да радимо опрезно и стрпљиво, на тај начин се побеђује ова болест", истиче Тиодоровић.
После неколико месеци, у Панчеву није забележен ниједан нови случај заражавања коронавирусом. У целом Јужном Банату су два нова случаја, и то у Ковину.
Када је реч о вакцинацији, прву дозу примило је 40 одсто грађана, док је са обе дозе вакцинисан 31 одсто.
Директор Опште болнице Панчево Слободан Овука рекао је за РТС да је јутрос у болници задржан 31 пацијент заражен коронавирусом.
"Од 2. априла прошле године смо у ковид систему, нисмо имали бројно стање нула, надамо се да ћемо имати ове године ако вакцинација буде ишла још бољим током", истакао је Овука.
Нагласио је да уколико обухват вакцинације не буде био 60 одсто, најесен ћемо поново имати проблем са ковидом.
Овука је додао да Општа болница, као регионална болница Јужног Баната, не може да изађе из ковид система све док има нових случајева.
"Пре 15-ак дана покренули смо заказивање пацијената, оперише се хладан програм, отварамо пулмологију и неурологију које ће бите у интернистичком блоку", навео је Овука.
У Шумадијском округу епидемијска ситуација је стабилна. Према последњим подацима, коронавирус је потврђен код још четири особе, од којих је једна у Крагујевцу.
Вакцинација се наставља на више пунктова у граду, а интересовање младих је све веће.
"Рачунам да треба ако будем излазио из земље, и осећам сигурније сада када сам примио вакцину и то је то. Препоручио бих свима да приме вакцину, да прође ово стање што пре", каже Вук Иванковић, одбојкаш "Раднчког" из Крагујевца.
Директор Дома здравља у Крагујевцу Василије Антић очекује да ће у наредних 15 дана бити вакцинисано 50 одсто одаслих грађана Крагујевца.
Иначе, комунални инспектори настављају да контролишу поштовање мера.
"Комунални инспектори имају више од 100 надзора током дана, вечери, током ноћи. Проверава се поштовања радног времена, броја људи који су у објектима, ресторанима, сплавовима, кафићима", каже Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену заштиту.
Prema poslednjem preseku, u Srbiji je od posledica zaraze preminulo još 11 ljudi, a koronavirus je potvrđen kod 248 osoba.
Na snazi su nove mere Kriznog štaba. Ugostitelji će od danas moći da rade svakog dana do ponoći, i na otvorenom i u zatvorenom prostoru, a trafikama će biti dozvoljen rad non-stop.
Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon rekao je za RTS da se u Srbiji definitivno diže kolektivni imunitet, da tu nema spora, kao i da situacija ne može da se poredi sa prošlogodišnjom.
Direktor Kancelarije za IT i e-Upravu Mihailo Jovanović naveo je da je odziv građana za vakcinaciju u gradovima sve bolji, i da je 15 gradova i opština prošlo broj od 50 odsto vakcinisanih punoletnih građana.
Govoreći o vakcinaciji mladih, naveo je da se sve više vakcinišu, ali, kako je napomenuo, nedovoljno.
Počelo je prijavljivanje građana za pomoć od 3.000 dinara. Za pomoć se na sajtu Uprave za trezor mogu prijaviti svi državljani Srbije stariji od 16 godina koji su primili vakcinu, ili su se do sinoć prijavili za vakcinaciju uz uslov da je prime u narednih sedam dana.
Građani Srbije od juče mogu da na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu, u pošti na Terminalu 1 u prizemlju, dobiju digitalni zeleni sertifikat, dok će na šalterima još 200 pošta širom zemlje ova usluga biti dostupna od srede, 2. juna.
Коментари