Cilj nadzora kontrola prenošenja virusa – samo tri minuta za prijavu

Epidemiolog Darija Kisić rekla je da je akcenat u borbi protiv kovida solidarnost i isključivo je cilj mera da kontrolišemo prenošenje virusa u našoj sredini. Rizik od obolevanja onih koji su otišli u Crnu Goru je 25 odsto veći. Ko uđe u Srbiju pre 18 sati nije u obavezi da se prijavi. Doktor Predrag Kon kaže da imamo šansu da izbegnemo dramatični udar koji smo imali u julu. Od početka školske godine, virus potvrđen kod 33 učenika i 17 nastavnika u osnovnim školama i kod 16 učenika i četiri profesora u srednjim.

U Srbiji je za 24 sata od kovida 19 preminula još jedna osoba. Potvrđena su 62 nova slučaja zaraze koronavirusom. 

Svi građani koji uđu u zemlju biće od 18 časova pod posebnim zdravstvenim nadzorom. Oni će pri prelasku granice dobiti zdravstveno upozorenje sa svim obavezama koje su dužni da ispune. 

Zamenica direktora Instituta "Batut" Darija Kisić rekla je na konferenciji za novinare Kriznog štaba da ukoliko sagledamo topografsku distribuciju – 61 odsto zaraženih je sa područja Beograda i Kragujevca.

Dr Kisić kaže da je oko 45 odsto novozaraženih sa područja grada Beograda.

Govoreći o novoj meri nadzora, kaže da je osnovni koncept mere da se svi građani obaveste o aktuelnoj situaciji u zemljama u regionu, da bi sagledali rizik za sebe i svoje porodice ukoliko se nalaze u tim zemljama rizika.

"Zbog toga smo apelovali na naše građane da se vrate da bi maksimalno smanjili rizik od daljeg prenošenja infekcije", kaže profesorka Kisić.

Prema njenim rečima, pitanje zakonskih odredbi ne bi trebalo da bude u prvom planu, najgora kazna za svakog bi bila da se razboli i da dalje prenosi virus na članove svoje porodice.

"Da li postoje sankcije države, postoje zakonska akta, ali ovde nije akcenat na tome", rekla je ona.

Epidemiolog Darija Kisić kaže da u borbi moramo biti solidarni i isključivo je cilj mera da kontrolišemo prenošenje virusa u našoj sredini.

Kada su u pitanju svi građani koji su u zemljama gde je veći rizik, cilj je da se omogući bolja kontrola i da im se skrene pažnja, da znaju gde da se obrate kada se vrate i kada se pojave simptomi. Dobiće informacije gde, kada i kome da se obrate.

"Nadamo se da su se svi ponašali savesno, ali dodatne mere predostrožnosti nisu naodmet", kaže ona.

Situacija brzo može da se promeni i naš je zadatak da to držimo pod kontrolom, taj cilj je za većinu zemalja daleko, ali i te kako se to može, pokazali smo ponašanjem da smo odgovorni i savesni, rekla je Darija Kisić.

Podaci o koroni govore da to nije nešto što se slučajno desilo, već je to zajednička borba, smatra profesorka Kisić. Oni koji stignu pre 18 časova u zemlju nisu u obavezi da se prijave na elektronski portal, ali mogu da izvrše trijažu da li su pod povećanim rizikom, ukazala je zamenica direktora "Batuta".

Značajan broj nas koji dolazimo s odmora može biti zarazan bez znakova infekcije. Tako da građani znaju da mogu da nosi virus i da ga dalje prenose, kaže ona.

U Beogradu pojava obolevanja povratnika 

Doktor Predrag Kon kaže da je ovaj sistem nadzora napravljen da bude na korist svima nama. 

U Beogradu već ima pojave obolevanja povratnika, u jednom domu zdravlja od devet pozitivnih tri su bila iz Crne Gore, Turske, Egipta.

Povratnika pozitivnih imamo, ističe Kon.

"Svaki pojedinac kada se uloguje i prijavi na portal e-Zdravlje treba tri minuta da odvoji u periodu od 24 sata da bi izvršio obavezu. Ima sina, ćerku, unuka, može i da pita nekog iz samog zdravstvenog sistema", kaže Kon.

Prema njegovim rečima, sve je krajnje jednostavno.

U gradu se vozi 50 na sat, a ko vozi 89 zna da je to prekršaj i da će odgovarati. U slučaju da u brzini načini udes sa posledicama, onda to neće biti samo prekršaj, objasnio je Kon.

"Svako ko se ne prijavi čini prekršaj, mada niko neće da istražuje da li je on prelazio granicu, ali šta ako prenese bolest, drugi će to prijaviti, a šta ako bude s tragičnim ishodom?", upitao je Kon.

"Voditi računa o sopstvenom zdravlju, tih deset dana je važno da bismo otkrili vrlo blage slučajeve", kaže dr Kon.

Prema njegovim rečima, samoizolacija ne može da se sprovede, to traži vanredno stanje, bilo bi neprimereno, najbolji smo u Evropi po situaciji i moramo da je održimo.

"Sve pohvale za učenike i nastavnike"

Doktorka Darija Kisić kaže da se završila treća nedelja od početka školske godine, kao i da nastava teče normalnim tokom, kako je i planirana.

"Treba pohvaliti i sve nastavnike i đake, koji se očigledno pridržavaju propisanih mera, jer je učestalost obolevanja niža nego i u opštoj populaciji", rekla je ona.

Navela je da je u osnovnim školama koronavirus potvrđen kod 33 učenika i 17 nastavnika, a u srednjim školama zaraženo je 16 učenika i četiri profesora.

уторак, 29. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом