Мацут захвалио свима који су учествовали у гашењу пожара
Председник Владе Републике Србије, проф. др Ђуро Мацут, захвалио је свим припадницима ватрогасно-спасилачких јединица, полиције, Војске Србије, добровољних ватрогасаца, цивилне заштите, запосленима у јавним службама и храбрим грађанима који су, улажући надљудске напоре, дали немерљив допринос у борби против пожара који су захватили више области у Србији.
Премијер је указао да 2.037 ватрогасаца-спасилаца, 721 возило, хеликоптерска јединица са три летелице, више од 100 припадника полиције и на стотине ангажованих цивила који су учествовали у гашењу пожара сведоче о снази јединства и организованости Србије у тренуцима великих изазова.
Проф. др Мацут је нагласио да је, захваљујући њиховој пожртвованости, спречено ширење ватрене стихије, да су спасени животи и сачувано више хиљада објеката, пољопривредних култура и шума.
Изражавам посебну захвалност свима који су ризиковали своје животе у одбрани других, а повређеним припадницима служби и грађанима желим брз и потпун опоравак. Посебно је охрабрујуће то што, упркос великом броју интервенција и великој штети, није било људских жртава, рекао је премијер.
Председник Владе, проф. др Мацут, рекао је како је ово доказ да је Србија снажна када делује сложно и уједињено и додао како је Влада Републике Србије обезбедила средства за санацију штета од пожара, као и да ће наставити са улагањем у систем заштите и спасавања.
Опширније
Краће
Мали: Влада хитно издвојила три милиона евра за помоћ најугроженијима у пожарима
Влада Србије је на данашњој седници издвојила три милиона евра за помоћ најугроженијима у пожарима, изјавио је први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали.
Рекао је да је Влада донела решење којим су издвојена додатна средства из текуће буџетске резерве за санацију последица штете од пожара који су задесили више области у Србији.
"Последњих дана нашу земљу су задесили катастрофални пожари, који су, поготово на југу Србије, захватили читава села, уништавајући домове, имања и све оно што су људи деценијама градили. Влада Републике Србије одмах је реаговала – на данашњој седници донели смо одлуку да се из буџетске резерве хитно издвоји 350 милиона динара, односно три милиона евра, за санацију штете, помоћ најугроженијима и обнову погођених подручја. Одмах смо формирали и Комисију за санацију штета насталих због пожара, која је данас имала први састанак, а чији задатак ће између осталог бити да прикупља податке о штети", навео је Мали, наведено је у саопштењу Министарства.
То значи, истиче, да ће оштећени суграђани у најкраћем року добити средства за обнову својих домаћинстава, као и за санацију штете у пољопривреди и сточном фонду.
"Тренутно нам је апсолутни приоритет помоћ људима и тако ће бити док се и последње домаћинство не обнови. Грађани неће остати сами у овоме, заједно ћемо све решити и превазићи", поручио је Мали.
Опширније
Краће
На подручју Бора нема више пожара, у току процена штете
Пожар у Бору је угашен после два дана. Током јутра у овом крају пада киша и она је помогла у гашењу. У току је процена материјалне штете.
Киша у Куршумлији олакшава гашење пожара
Киша почела у куршумлијском крају после два месеца. Војимир Чарапић рекао је да је после 48 сати борбе са пожарима, ситуација много боља. Према његовим речима, и временски услови погодују гашењу пожара.
Чарапић је рекао да, с обзиром на број пожара, на територији у једном тренутку није било довољно људи да учествује у гашењу па је апел био упућен и преко друштвених мрежа да се јаве.
На Косову и Метохији током јучерашњег дана пријављен 41 пожар, и даље активно 14
На подручју Косова и Метохије током јучерашњег дана пријављен је 41 пожар, док је 14 још активно, а високе температуре и непажња грађана погоршавају ситуацију, према најновијем извештају агенције за управљање ванредним ситуацијама привремених институција у Приштини.
Пожари су се проширили на неколико општина, а активна жаришта су идентификована у Косовској Митровици, Пећи, Подујеву, Истоку, Србици, Ђаковици и Урошевцу.
Из агенције је саопштено да ватрогасно-спасилачке јединице интензивно раде на терену и да се "уочава смањење интензитета пожара у односу на претходни дан".
Опширније
Краће
Ватрогасци у Јабланичком крају целе ноћи на терену
Ноћас није било сна за ватрогасце, али ни за мештане Слишана код Лебана. Киша је падала свега пет минута, температура јесте пала, али ветар и даље дува, још јаче на обронцима Радана него у Лесковцу. Мештани Радана, односно мештани Слишана и још неких села на обронцима Радана остали су у тренутку без својих кућа и имања, без летине коју су засадили на њивама. Екипа РТС-а синоћ је били са мештанима Слишана.
"Нама су јавили да је пожар горе у селу, међутим, ми смо стигли, онда се пожар страховитом брзином ширио, баш преко пута куће и то су били призори који су били страховити. То је било толико језиво“, наводи мештанка села.
Друга мештанка каже да јој је изгорела и кућа, и цело двориште, и виноград, и воћњак, гаража, две помоћне просторије и кош за кукуруз.
Начелник одељења за ванредне ситуације Ненад Симић каже да су ватрогасци целе ноћи били на терену Слишана и околних села.
"Рано ујутро смо појачали снаге да бисмо могли да приђемо до свих тих неприступачних делова који су нам остали за гашење. Упутили смо и довољан број возила и довољан број људи, тако да сматрамо да ће пожар бити данас под контролом“, навео је Симић.
Велики број возила и људства је ангажован, у гашење су се укључили и мештани.
"Јуче смо имали стварно добру помоћ мештана, где су својим тракторима и својим возилима, својим пумпама помагали у гашењу. Једноставно, пожар се том брзином шири услед јаког ветра, да је он веома лако улазио у дворишта кућа, где су они својим малим машинама много помогли“, рекао је начелник.
Два дана пре Слишана ватрогасне екипе су биле на територији општина Бојник, Славник.
"И у Славнику је био велики пожар због неокошених, несређених ливада, пашњака веома лако подложна настанку пожара и веома брзом ширењу пожара. Тако је дошло у Славнику до ширења, али је благовременим интервенцијама пожар угашен.
И на територији Лесковца ватрогасци су имали пуне руке посла.
"На територији Лесковца у атарима села Каштавара био је велики пожар који је гашен такође у два дана, али смо успели у сарадњи и са службама Града да пожар ставимо под контролу и угасимо. Синоћ око 21 час“, рекао је начелник.
Опширније
Краће
U gradu Prokuplju i opštinama Kuršumliji i Žitorađi proglašena je vanredna situacija zbog širenja vatrene stihije.
Posle dva teška dana zbog neverovatnog broja požara u Topličkom kraju, većina požara je ugašena i stavljena pod kontrolu.
Očekuje se kiša koja dva meseca nije pala, pa se svi nadaju da će i to doprineti da se požari konačno neutrališu. Posledice vatrene stihije su nesagledive u ovom trenutku, ali je najvažnije da nije bilo stradalih.
Nezvanične informacije govore da je do sada izgorelo nekoliko stotina objekata, ali i više hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta.
U kuršumlijskom selu Vlajna izgorela je i fabrika za preradu drveta. Ekipa RTS je obišla celo područje Topličkog okruga, a od juče i u Blacu je vanredna situacija.
Meštani kažu da se požar iznenada pojavio i tolikom brzinom se širio da je to nezapamćeno, a vatra je bila brža od traktora.
Meštani ističu da su prvo evakuisali stare i bolesne.
"Prebacili smo ih što dalje od sela. U jednu poljanu gde je bilo... čistina, da je možda sigurno, na bezbedno mesto. Onda smo se mi koji smo sposobni vratili da gasimo. Međuvremenu, dve kuće su izgorele do temelja, desetak pomoćnih objekata, traktori, domaće životinje, ima nekoliko svinja, koza, ovaca i to je sve stradalo“, navode meštani.
U požaru je izgorela i fabrika za preradu drveta, a i pored velikih napora nisu uspeli da spasu postrojenje.
"Nikako nismo mogli. Aparate smo upotrebili, sigurno 50 komada. Ugasili smo ovu livadu, ali kad je prešlo na hale, ništa, više pomoći nije bilo. To je za 10 minuta sve planulo. Vetar, katastrofa, odnelo po krovu, svud. Komplet mašine za preradu. Tu su viljuškari, skip, kamion“, navode meštani koji su učestvovali u gašenju požara.
U mnogim selima je gotovo sve izgorelo, i voćnjaci, ali i njive koje su bile pred žetvom, hektari nepožnjevene pšenice, ovsa, sve je izgorelo.
Sinoć je dodatno gorelo u selima žitnopotočkog kraja, Mačina, na primer, Kožince, bilo je baš napeto i teško.
Iz operativnog centra MUP-a Srbije jutros su saopštili da su za 24 časa vatrogasci u Srbiji imali 322 intervencije.
Коментари