среда, 21.08.2024, 10:19 -> 20:24
Извор: РТС, Танјуг
Uroš Blažić priznao da je počinio masovno ubistvo u selima Malo Orašje i Dubona
U Specijalnom sudu u Beogradu počelo je suđenje Urošu Blažiću, optuženom da je 4. maja prošle godine u selima Malo Orašje i Dubona ubio devet i ranio 12 osoba. Optuženi priznao da je počinio ubistvo. Članovi porodica ubijenih i ranjenih u Sudu.
Извештај Тихане Бајић
Блажићи изнели одбрану, сутра сведоче чланови породица убијених
У згради Специјалног суда у Београду данас су Урош Блажић, оптужени за масовно убиство у селима код Маладеновца и његов отац Радиша Блажић изнели одбрану.
Урош Блажић је признао да је 4. маја прошле године убио девет и ранио 12 особа у селима Мало Орашје и Дубона, док је његов отац Радиша Блажић негирао да је оружје које је пронађено након масакра његово.
Суђење се наставља сутра када ће оштећени почети своја излагања, а најпре би требало да сведоче чланови породица убијених.
Виши суд у Смедереву који води ово суђење, из безбедносних разлога заседа у згради Специјалног суда у Устаничкој улици у Београду.
Отац Уроша Блажића негирао кривицу
Радиша Блажић, отац Уроша Блажића, негирао је да је он донео у кућу оружје којим је почињено масовно убиство. Тврдио је да никад није видео оружје које је пронађено нити је донео то оружје.
На питање како се Урош Блажић понашао тог 4. маја, Радиша Блажић је рекао да се понашао нормално и да ништа није указивало да ће доћи до тога.
"Не могу да оправдам сина, да му је било шта урађено па да оправдам тако нешто. Мало дете је велика радост, велико дете је велика жалост", рекао је он и додао да ће патњу и бол за убијенима више осећати он него "било ко ту".
Додао је да младића који је убијен, а с којим је био на једном весељу, сања ноћима и да ће га жалити цео живот.
Радиша Блажић је навео да је његов син требало да убије њега, да му олакша муке, као и да није крива породица нити његова супруга него је крива "мрачна судбина, виша сила".
Питања оптуженом је постављао и главни јавни тужилац у Вишем јавном тужилаштву у Смедереву Иван Конатар, а оптужени је тврдио да није сина учио да пуца, да није ишао у лов и да никад није испалио метак пред њим.
На питање да ли је против њега вођен кривични и дисциплински поступак 1999. године у Руми због нестанка 11 бомби, Радиша Блажић је рекао да није, док је Конатар рекао да се то налази у списима предмета да је војни тужилац покренуо поступак против њега због нестанка бомби.
Радиша Блажић је најпре 20 минута причао о својој каријери, односно да је 41 годину радио у Војсци Србије, као и да су они угледна породица, а не "вукодлаци".
Адвокати: Породице остале ускраћене за основно, а то је питање "зашто"
Пуномоћник чланова породица убијених и рањених, Небојша Перовић, истакао је током суђења да одбрана Уроша Блажића, оптуженог за масовно убиство, породицама убијених и рањенима увећава бол.
Перовић је ставио примедбу на одбрану Уроша Блажића и истакао да су оштећени остали ускраћени за основно, а то је питање "зашто" и додао да суд не треба да поклони веру његовој одбрани тврдећи да је она срачуната и неистинита.
Бол оштећених је увећена оваквом одбраном, рекао је Перовић и додао да је Блажић представио да су сви били криви и да су га испровоцирали.
Пуномоћник оштећених Стефан Стефановић сложио се са речима колеге и додао да је пуномоћницима ускраћено постављање питања, уместо да му они поставе питања па да он одговори или не.
Стефановић је истакао да је Блажићево изношење одбране секундарна виктимизација жртава.
После паузе настављено суђење
Суђење Урошу Блажићу, настављено је нешто пре 13 часова, после паузе.
Блажић тврди да је његов отац невин, да није знао за оружје
Урош Блажић тврди да је његов отац Радиша Блажић невин и да није знао за оружје којим је он починио масовно убиство и које је пронађено након убистава.
Рекао је да он није крив и да не може да дозволи да његов отац невин одговара само зато што је његов отац, тврдећи да није знао за оружје већ да је он (Урош Блажић) сам нелегално куповао оружје.
Оптужени је најпре изјавио саучешће породицама убијених, додајући да време не може да врати и да неће да се враћа на детаље о тој ноћи јер сматра да је срамно да наводи потенцијалне разлоге због чега је починио масакр.
Блажић је навео да је први пут легално купио револвер са 18 година, као и да је наставио да нелегално купује оружје, јер се није осећао сигурно у кући у Шепшину где је сам живео.
Он је редом набројао које оружје је куповао и додао да не зна шта му је тада било "у мозгу" да се толико наоружава.
Поновио је да његов отац, иако је био војно лице, никад у кући није причао о оружју.
"Нећу да кажем какве сам све гадости чуо те ноћи и шта се дешавало тих дана, да су ми крали из куће алат и апарате, да су мојој мајци скинули златни ланчић са врата испред зграде" рекао је он.
На питање свог адвоката како се осећа поводом свега, рекао је "згрожено" и додао да време не може да врати и да је "то нека сурова судбина".
Блажић је истакао да нема оправдања за његова дела, али да постоји узрок, па је навео да је током зиме користио веће количине стероида.
Нагласио је да је "иницијална каписла" те ноћи била то што му је један мушкарац претио.
На питање судије да ли су га мештани села некад физички напали, Блажић је рекао да јесу, да је М. М. који је рањен тог 4. маја, претио да ће га пребити, као и да је убијени полицајац М. П. једном приликом радио претрес његовог аутомобила.
Такође је навео да је осећао да га мештани села мрзе.
На самом почетку излагања оптужени је навео да неће одговарати на питања тужиоца већ само на питања свог адвоката.
Судија је одредила паузу након које ће Радиша Блажић изнети одбрану.
Урош Блажић признао да је починио масавно убиство у Малом Орашју и Дубони
Оптужени Урош Блажић је признао данас на почетку суђења да је 4. маја прошле године у селима Мало Орашје и Дубона убио девет и ранио 12 особа.
Он је поновио да је крив као што је изјавио и на припремном рочишту.
Његов отац Радиша Блажић је најпре изјавио саучешће породицама оштећених и навео да није крив за кривично дело за које се терети, те да не зна одакле његовом сину оружје.
Суђење се, уместо у Смедереву, из безбедносних разлога одвија у згради Специјалног суда у Београду.
Урош Блажић уочи суђења има поверљив разговор са адвокатом
Бранилац Уроша Блажића, оптуженог за масавно убиство код Младеновца, Петар Луковић, тражио је на почетку суђења поверљив разговор са својим брањеником.
Председница већа Лидија Јовановска је одобрила тај захтев браниоца и одредила да разговор траје 10 минута.
Претходно је Луковић затражио разговор уз образложење да је Блажић јуче премештен из Смедерева у притвор Окружног затвора у Београду, те да он није могао да га посети и припреми одбрану с њим.
Судија је прочитала службену белешку коју је сачинила јуче након разговора са адвокатом и навела да је он последњи пут посетио Блажића 5. јуна.
Тужилац се није противио његовом захтеву, док се пуномоћник оштећених противио захтеву наводећи да су породице изложене додатном малтретирању.
Породице убијених и рањених стиглe у Суд
Чланови породица убијених и рањених у масовном убиству код Младеновца, стигли су у Специјални суд у Београду.
Они су махом имали на себи црне мајице на којима је исписан датум 4. 5. 2023. са поруком “Живите”.
Стражари су их спровели у у део суднице одакле ће пратити данашње суђење.
Suđenje se, umesto u Smederevu, iz bezbednosnih razloga odvija u zgradi Specijalnog suda u Beogradu.
Na početku suđenja, Uroš Blažić je priznao da je 4. maja prošle godine u selima Malo Orašje i Dubona ubio devet i ranio 12 osoba.
Njegov otac Radiša Blažić je najpre izjavio saučešće porodicama oštećenih i naveo da nije kriv za krivično delo za koje se tereti, te da ne zna odakle njegovom sinu oružje.
Članovi porodica ubijenih i ranjenih došli su na suđenje u crnim majicama na kojima je ispisan datum 4. 5. 2023. sa porukom “Živite”.
Na pripremnom ročištu koje je bilo zatvoreno za javnost, Uroš Blažić je delimično priznao da je počinio masavno ubistvo, dok je njegov otac negirao krivicu za oružje koje je pronađeno u kući.
Pripremno ročište u ovom predmetu održano je krajem jula u sudnici Okružnog zatvora u Beogradu, a zbog veličine sudnice samo četvoro oštećenih je moglo da prisustvuje.
Prethodno je u maju pripremno ročište prekinuto čim su optuženi uvedeni u sudnicu Višeg suda u Smederevu jer su porodice ubijenih i ranjenih nasrnule na njih.
Predsednica Vrhovnog suda je početkom avgusta donela odluku da se suđenje održi u najvećoj sudnici u zgradi Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu, odnosno u Specijalnom sudu.
Ova sudnica podeljena je na tri dela rešetkama i debelim staklom.
U prvom delu će sedeti sudija, tužioci, advokati i oštećeni i oni će biti rešetkama i staklom odvojeni od Blažića.
Treći deo sudnice je predviđen za publiku.
Uroš Blažić je optužen da je 4. maja prošle godine ubio devet i ranio 12 osoba.
Njegov otac Radiša Blažić je optužen za oružje koje je pronađeno u njegovoj kući.
Коментари