Dosije "Žuta kuća": Identifikacija žrtava i pripadnika OVK

Srpsko Tužilaštvo za ratne zločine zajedno sa Udruženjem porodica kidnapovanih i nestalih radi na identifikaciji žrtava i počinalaca zločina u "Žutoj kući". Udruženju uručen spisak sa imenima 11 osoba za koje se sumnja da su žrtve trgovine organima na severu Albanije. Identifikovano deset pripadnika OVK.

Predstavnici Tužilaštva za ratne zločine predali su predstavnicima Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih sa KiM spisak sa imenima 11 osoba za koje se sumnja da su žrtve trgovine organima na severu Albanije. "U identifikaciji žrtava i pripadnika OVK pomažu porodice nestalih i kidnapovanih Srba i nealbanaca", rekao je za Internet portal RTS-a portparol Tužilaštva za ratne zločine Bruno Vekarić.

"Radimo na identifikaciji počinilaca i na dobrom smo putu da otkrijemo njihov identitet", rekao je Vekarić.

Spisak sa imenima 11 osoba je uručen na sastanku u Tužilaštvu, a predstavnici porodica otetih i nestalih su tražili informacije o novim dokazima do kojih je nedavno došlo Tužilaštvo za ratne zločine u slučaju trgovine organima otetih Srba i drugih nealbanaca koji su skončali u logorima na severu Albanije, saopšteno je iz Udruženja.

Predstavnici Tužilaštva su zahtevali od Udruženja širu i značajniju aktivnost u procesu identifikacije.

Najnoviji dokazi koje ima srpsko Tužilaštvo za ratne zločine biće dostavljeni i kolegama u Albaniji, a očekuje se da albanski organi pokrenu istragu o zločinima počinjenim na severu te zemlje.

Istraga Saveta Evrope, na zahtev Beograda ali i čitavog niza međunarodnih nevladinih organizacija, pokrenuta je kako bi se ispitali navodi o sudbini oko 300 Srba otetih na Kosovu u leto 1999. godine. Za šefa istražnog tima postavljen je Dik Marti, koji će narednih sedmica posetiti Beograd i Tiranu.

Prethodno, vlasti u Prištini i albansko tušilaštvo odbacili su zahteve za pokretanjem istrage o ovom slučaju, navodeći da tvrdnje o umešanosti nekadašnjih komandanata albanskih gerilaca u trgovinu organima predstavljaju "propagandni rat protiv Kosova". 

Istrage o otmicama kosovskih Srba, njihovom zatvaranju u logorima na severu Albanije i krađi organa pokrenute su nakon objavljivanja knjige nekadašnje glavne tužiteljke Haškog suda, Karle del Ponte.

Prema Del Ponteovoj, pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova su do 300 zarobljenika, uglavnom Srba, posle 1999. godine odvukli u Kukeš i Tropoju u Albaniji i tamo ih zatvorili, a zatim, najmlađe i najsnažnije prebacili u selo Ribe, kod Burelja. 

Nakon talasa svedočenja, naknadno otkrivenih dokumenata istražitelja UNMIK-a i fotografija, za glavne organizatore ovog zločina smatraju se nekadašnji lideri albanskih pobunjenika, uključujući i bivšeg komandanta zapadnog fronta OVK Ramuša Haradanija, pod čijom se kontrolom nalazila granica ka Albaniji.

Osim Haradinaja, u svedočenjima očevidaca pominju se i nekadašnji portparol OVK, koji se sada nalazi na čelu kosovskog parlamenta Jakup Krasnići, bivši šef vojne policije OVK Sabit Geci i Dževdet Krasnići.

Poslednjih meseci pojavila su se i svedočenja bivših pripadnika OVK, koji tvrde da su sa Kosova, preko Paštrika, prevezena dva kamiona gradske čistoće, u jednom su bili leševi, a u drugom zarobljenici, koji su prvo mučeni pa ubijeni u Tropoju i Peškopiji.

Glavni ljudi za prebacivanje žrtava sa Kosova bili su Daut Haradinaj, Sami Ljuštaku i Jakup Krasnići.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 25. мај 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом