Odalović: Dok se Tomić ne javi, nema zvanične potvrde da je oslobođen

Generalni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Veljko Odalović kaže za RTS da do sada nema zvanične potvrde da je srpski državljanin otet u Libiji Miroslav Tomić oslobođen. Dok se Tomić ne bude javio, niko ne želi da da zvaničnu potvrdu te vesti, kaže Odalović. Nema potvrde ni da su otmičari tražili otkup.

Veljko Odalović je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da veruje da su informacije o oslobađanju Miroslava Tomića tačne, ali da to još niko ne može zvanično da potvrdi, jer i nemačka kompanija "Feroštal", za koju Tomić radi, čeka da ostvari kontakt sa njim.

Nemačka firma je obavestila javnost da je on oslobođen, i oni čekaju da Tomić dođe na posao ili se javi, kaže Odalović.

"Tek tada će biti dobijena ta zvanična potvrda, jer oni imaju informacije iz više izvora. I mi imamo informacije iz više izvora - libijskih struktura vlasti, svi tvrde da je oslobođen i da je slučaj rešen. Dok se Tomić ne bude javio niko ne želi sa sigurnošću da potvrdi ovu vest", kaže Odalović.

Podseća da je kidnapovanje prijavila nemačka kompanija u kojoj je Tomić zaposlen, da su prosledili sve informacije i da je onda srpska ambasada u Tripoliju krenula da slučaj rešava zvaničnim putem sa libijskim vlastima, koje su preuzele upravljanje u tom gradu.

Odmah su obavešteni i premijer i ministar spoljnih poslova, a lokalne vojne jedinice krenule su po tragu vozila kojim je Tomić krenuo u obilazak naftnog polja.

"Oni su našli mesto gde je do susreta njegovog automobila sa vozilom kidnapera, uočeni su tragovi više ljudi koji su presreli Tomića i odveli, čak su i helikopteri bili uključeni", rekao je Odalović.

Dodao je da nemačka kompanija tvrdi da otmica nema političku pozadinu i da nisu potvrdili da je tražen otkup, iako se sumnja da je to bio razlog otmice.

"Najvažnije je da se slučaj okonča sa srećnim završetkom, a sve ostalo će biti dobro da se istraži jer tamo radi mnogo državljana iz raznih zemalja", rekao je Odalović.

Podsetio je da je Ministarstvo u protekle dve godine u nekoliko navrata davalo preporuke građanima i obaveštavalo ih o zemljama u kojima su bezbednosni rizici veliki i gde ne bi trebalo da putuju.

Reč je o Tunisu, Libiji, Egiptu, delovima Izraela, o Siriji i Avganistanu.

"U tih šest država se nije značajno promenila situacija", rekao je Odalović i dodao da trenutno oko 350 naših državljana radi u Libiji.

Ističe da su svi oni upozoreni i da bi trebalo da održavaju kontakt sa našom ambasadom, ukoliko imaju bilo kakav problem.

Miroslav Tomić je otet u subotu, na putu Sarir-Mesla, 1.200 kilometara od Tripolija.

Tomić radi kao šef projekta u nemačkoj firmi "Feroštal" i kidnapovan je tokom obilaska kompleksa firme. Nedavno je bio u Srbiji posle čega se vratio na posao u Libiju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом