Читај ми!

Banke traže spas u reciklaži

Banke sve teže otkrivaju dobar biznis, a jedan od njih je ipak pronađen u reciklaži. Osim starih računara, recikliraju se i krediti. Ukupna aktiva banaka u odnosu na kraj 2010. manja je za 2,3 odsto. Razlog je što polovinu odobrenih čine stambeni i krediti za adapaciju, a nema mnogo kredita za proizvodnju.

Zaduženost građana već godinu dana, po svim osnovama, iznosi oko 5,5 milijardi evra. Kriza i ekonomska neizvesnost učinili su da i banke i građani budu oprezniji kada daju, odnosno uzimaju nove kredite.

Iako eksperti kažu da banke imaju novca, sve je manje kvalitetnih klijenata koji mogu bez rizika da se zaduže i posluju. Kada više nema dobrog biznisa u trgovini nekretninama i masovnoj proizvodnji robe široke potrošnje banke sve teže otkrivaju profitabilan biznis. Jedan od njih je pronađen u reciklaži.

Gordana Vlajić iz BIS reciklažnog centra kaže da je to dobar biznis i dodaje da je najbogatija osoba na svetu Kineskinja koja se time bavi, jer računarski otpad beleži najbrži rast oko pet odsto godišnje.

Bez obzira na biznis reciklaže banke su poslednjih godina više okrenute nekoj vrsti reciklaže nenaplativih kredita nego odobravanju novih.

Bankari kažu da gotovinski potrošački i krediti za refinansiranje i dalje dominiraju dok je stagnacija vidljiva pri odobravanju stambenih kredita.

"Evidentno je da na bankarskom tržištu postoji stagnacija tražnje za stambenim kreditima koja može da bude iz više razloga. Jedno je da kažem nesigurnost jer je to jedno kreditiranje koje podrazumeva dugoročno vezivanje klijenata," objašnjava Petar Grujić iz Folks banke.

Grujić kaže i da "ukolikio se uporedi trenutna bilansna aktiva svih banaka sa krajem 2010. godine onda se tu vidi jedan pad od 2,3 procenta".

U sajtu Kamatica tvrde da turbulentna vremena ne pogoduju razvoju finansijskog sektora.

"Nema dovoljno kvalitenih klijenata dok sa treće strane postoji ta regulativa Narodne banke koja ograničava te stambene i daje nešto oštrije uslove za dobijanje stambenih kredita, što je nešto što je bankama bilo najprofitabilnije" kaže Dušan Uzelac sa sajta Kamatica.

Polovina od ukupne mase kredita odobrena je za rešavanje stambenih pitanja i adaptaciju. Ukoliko se pokrene proizvodnja i zapošljvanje stambeno kreditiranje ponovo će oživeti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 17. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом