Novi ekološki sistem TENT-a

Obrenovačka termoelektrana "Nikola Tesla" preuzela novi sistem za prikupljanje, transport i odlaganje pepela u elektrani "Nikola Tesla B", koji će značajno smanjiti zagađenje. Projekat, u najvećoj meri, finansirala EU sa 28 miliona evra.

Termoelektrana "Nikola Tesla" (TENT), u Obrenovcu, preuzela je novi sistem za prikupljanje, transport i odlaganje pepela u elektrani "Nikola Tesla B", koji će značajno smanjiti zagađenje vazduha i vode.

"Projekat predstavlja važan korak ekološke modernizacije u privrednom društvu TENT i u Elektroprivredi Srbije, a nova tehnologija omogućuje značajno smanjenje uticaja deponije na životnu sredinu", naglasio je direktor privrednog društva TENT-a Petar Knežević.

U sistem je uloženo više od 30 miliona evra, a 28 miliona evra je donacija Evropske unije.

Knežević je rekao da projekat predstavlja važan primer ekološke modernizacije EPS-a, a nova tehnologija transporta pepela i šljake, omogućiće značajno smanjenje negativnog uticaja deponija na životnu sredinu.

Završen je i probni rad tog sistema, koji je pokazao da je za prečišćavanje jednog kilograma pepela potreban, svega, litar vode, dok je stari sistem za to koristio 10 do 15 litara.

Generlani direktor EPS-a Dragomir Marković rekao je da najveći investicioni ekološki projekti tek predstoje, prvenstveno kada je reč o odsumporavanju.

Oni će biti sprovedeni u najvećim postrojenjima, od 300 megavata. Namera je da se do 2015. godine u te projekte uloži 1,2 milijarde evra, rekao je Marković.

Samo u projekte odsumporavanja u obrenovačkim elektranama biće uloženo oko pola milijarde evra, rekao je Marković i dodao da će EU finansijski podržati i ove projekte kao i ekološki fondovi Srbije.

Ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić naveo je da je pepeo prošle godine iskorišćen oko 200 puta više nego ranijih godina i naglasio da je energetika veoma važan sektor i da očekuje dodatna ulaganja u energetiku, kao i u ekologiju.

Ušteda 18 miliona tona vode 

Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer rekao je da je proteklih 10 godina EU donirala više od pola milijarde evra energetskom sektoru u Srbiji, a zaštita životne sredine bila je ključni element u svim projektima.

"Ohrabrujemo srpske vlasti da uklone rizike za investitore i da usvoje jasnu i transparentnu politiku cena u energetskom sektoru", naglasio je Dežer.

Ministar zaštite životne sredine Oliver Dulić izjavio je da je zahvaljujući ovom postrojenju 25.000 tona pepela, umesto na deponiji završilo u cementarama i ova institucija stekla je konkretnu ekonomsku korist.

"Uštedećemo i velike količine vode. Godišnje je do sada korišćeno 20 miliona tona vode da bi se pepeo stabilizovao na deponijama. Zahvaljjući ovom projektu uštedećemo 18 miliona tona vode", rekao je Dulić.

Pored stručnjaka iz TENT-a, u realizaciji projekta učestvovali su konzorcijum koji čine Energoinvest iz Sarajeva i mađarski EWB, kao i podizvođači Goša-montaža, Termoelektro-Enel, Minel elektromontaža, Interkop.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 07. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом