уторак, 09.03.2010, 10:30 -> 13:14
"Merima" primer uspešne privatizacije
Nekadašnja fabrika deterdženata "Merima" u Kruševcu, koju je kupila nemačka kompanija "Henkel", prošlu godinu završila sa većom proizvodnjom nego 2008. godine i pet odsto većim izvozom.
Privatizacija u Srbiji, zbog sve većeg broja raskinutih ugovora, ali i lošeg poslovanja novih vlasnika nekada društvenih preduzeća, po pravilu ima negativan predznak.
O preduzećima koja su posle privatizacije postala mnogo uspešnija, retko se govori. Takva je nekadašnja fabrika deterdženata "Merima" u Kruševcu, koju je 2002. godine kupila nemačka kompanija "Henkel".
Ni kriza ih nije omela da prošlu godinu završe sa većom proizvodnjom i gotovo 13 odsto većim prihodima nego 2008. godine i pet odsto većim izvozom.
Sa takvim rezutatima "Henkel Srbija", u čijem je sastavu i fabrika građevinskih lepkova u Inđiji, zauzeo je 6. mesto u okviru 31 zemlje Centralne i Istočne Evrope, u kojima "Henkel" ima svoje fabrike.
Dragiša Miljković je rekao da, u odnosu na okruženje, oni primaju redovne plate, regrese, imaju bonus plate na svakih šest meseci, i dodao je da, shodno tome, moraju da budu zadovoljni.
Radnik Bratislav Panić je istakao da je dosta toga urađeno na poboljšanju uslova rada i dodao da su zadovoljni privatizacijom.
Srbija dobro mesto za ulaganje
Poslovanje "Henkela" u Srbiji primer je drugim investitorima da naša zemlja može da bude dobro mesto za ulaganje, kažu u toj kompaniji.
Predsednik kompanije "Henkel Srbija" Nenad Vuković rekao je da u našoj zemlji već posluje veoma mnogo internacionalnih kompanija i dodao da su skoro svi koji su došli, i ostali.
"Imali smo početkom ove godine jednu investiciju "Telenora" u fiksnu telefoniju. Prošle godine smo imali investiciju u top-filter za zaštitu životne sredine. Znači, ti igrači koji su već ovde investiraju i pokazuju svojim primerom da se u Srbiju da investirati i da u Srbiji može dugoročno da se radi", naglasio je Vuković.
Prvi čovek nemačke kompanije u Srbiji dodao je da je za privrednike, one koji su već ovde, ali i one koje bismo da privučemo, najvažnije da znaju u kakvim će uslovima poslovati, da mogu da planiraju i da je zato nužno povećati predvidivost. Na tome se, poručio je, još mnogo toga može uraditi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар