Počele kalkulacije o ceni maline, nova neslaganja proizvođača i hladnjačara
Prošlogodišnju sezonu berbe malina većina proizvođača ocenila je kao najlošiju u poslednjih deset godina. Radna grupa za unapređenje proizvodnje malina nedavno je zaključila da se proizvodna cena u Zapadnoj Srbiji, Zlatiborskom i Moravičkom okrugu kreće oko 111 dinara po kilogramu. Proizvođači tvrde da, zbog pada prinosa, cena treba da bude 1,45 evra. Hladnjačari, pak, imaju drugu kalkulaciju.
Proizvođači malina tvrde da se zbog opstanka proizvodnje mora zaustaviti nekontrolisani uvoz, kao što je to rešeno za jabuke. Za prinose do osam tona malina po hektaru cena mora biti viša nego ranije.
"Nabavna cena kilogram maline, što mi poljoprivredni proizvođači oberemo, obradimo i sredimo to je 139,3. U svakom artiklu zakonska marža postoji, znači da li je to deset ili petnaest procenata, postoji kad se doda na to i prevoz to bi iznosilo 1,45 evra za ovu godinu gde bi mogli poljoprivredni proizvođači da se uklope", ukazuje Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije "Malinari Srbije".
Radna grupa za unapređenje proizvodnje maline zaključila je da je tamo gde su prinosi od 12 do 15 tona po hektaru, proizvodna cena oko 111 dinara po kilogramu. Otkupljivači smatraju da je još niža, a sve te kalkulacije zbunile su mnoge proizvođače.
"Branje kilograma maline, koje smo mi plaćali je bio 60 dinara. Kad na to dodamo 17 dinara po kilogramu osiguranje, koje nas košta to je već 77 dinara. Tako da priča o proizvođačkoj ceni malina od 83 dinara, koju forsiraju Udruženje hladnjačara nikako ne može piti vodu", smatra Vladimir Nikolić, predsednik Udruženja proizvođača maline "Crveno zlato" iz Kosjerića.
U hladnjačama ne znaju šta će sa zalihama malina najlošijeg kvaliteta. Mnogi proizvođači ne primenjuju agrotehničke mere, a takva vrsta uštede umesto prihoda, dugoročno donosi gubitak.
"Ako su prinosi osam tona po hektaru, što za sada većina zasada ima i ranije što je bilo 15, 16, 20 tona po hektaru. Znači, kad budemo imali kvalitet i prinose, mi možemo da se izborimo sa konkurencijom na tržištu", napominje tehnolog za kvalitet Vera Milaković.
Ministarstvo poljoprivrede je zato formiralo radnu grupu koja, poput medijatora, treba da pronađe rešenje svih koji učestvuju u proizvodnji.
U lokalnim medijima sve je više oglasa u kojima vlasnici nude malinjake na besplatno korišćenje. Međutim, interesovanje je gotovo nikakvo, pa sve više malinjaka zahvata korov.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар