уторак, 01.12.2009, 07:00 -> 08:16
Zloupotrebe javnih nabavki
Kratak rok dat ponuđaču da prikupi dokumenta kako bi učestvovao na tenderu, ograničenje konkurencije, isključenje javnosti, neki su od načina kako se u Srbiji zloupotrebljavaju javne nabavke. Sankcije u ovoj oblasti gotovo da ne postoje.
Iako Srbija ima poboljšan zakon u oblasti javnih nabavki, prvi revizorski izveštaj pokazao je da ga ne poštuje ni država. Naime, 14 ministarstava obuhvaćenih izveštajem državnog revizora, osim što krši Zakon o javnim nabavkama, nema ni internu kontrolu.
U prvoj polovini 2009. godine u oblasti javnih nabavki, zaključeno je više od 42.000 ugovora, čija je ukupna vrednost gotovo 80 milijardi dinara.
Neretko pod izgovorom hitno, ili bez objavljivanja javnog poziva nabavke se održe u tzv. pregovaračkom postupku, što je jedan od najčešćih izvora korupcije i kršenja zakona u toj oblasti, kažu stručnjaci.
Nepravilnosti, međutim, ima u svim fazama - i pre i za vreme i po okončanju nabavke. Počevši od uputstva kako sačiniti ponudu, uslova, do na primer tehničke specifikacije.
"To su situacije u kojima je naručilac preslikavao karakteristike opreme određenih ponuđača, uslovljavanje da više delova opreme bude od istog proizvođača, iako to nije potrebno, pozivanje na određenu robnu marku što je izričito zabranjeno, takođe je način na koji dolazi do ozbiljnih neregularnosti u postupcima javnih nabavki", rekao je Saša Varinac iz Uprave za javne nabavke.
Sankcije u ovoj oblasti gotovo da ne postoje. Podaci Transparentnosti Srbije pokazuju da je u prethodnih nekoliko godina u celoj Srbiji izrečeno oko 20 kazni, zbog kršenja zakona iz oblasti finansija. Jedan od vidova zloupotreba zakona o javnim nabavkama su i tzv. poverljive nabavke, za koje bi morala da važi posebna provera.
"I dalje su na snazi uredbe zaostale iz ranijeg sistema, uredbe koje regulišu nabavke vojske, policije, Bezbednosno-informativne agencije, što ih dovodi u situaciju da nisu usklađene sa zakonom, a to je ozbiljan problem", rekao je Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbije.
Osim zloupotreba Zakona o javnim nabavkama, izveštaj državnog revizora pokazao je da u ministarstvima ne funkcioniše interna kontrola. Neka ministarstva se nisu složila s tim tvrdnjama, pa su uložila žalbe.
Stručnjaci smatraju da je najbitnije da je izveštaj revizora konačno objavljen, da on sada preduzme dalje korake za koje je ovlašćen, ali da to isto uradi i Skupština Srbije.
"Verujem da će budžetski korisnici početi da se ponašaju onako kako treba, obzirom da će Državna revizorska institucija sve više i ozbiljnije biti osposobljena da radi svoj posao", rekao je Slobodan Ilić iz Ministarstva finansija.
Manje zloupotreba, bolje rezultate i veću transparentnost, pomogla bi obuka kadra koji bi trebalo da radi u oblasti javnih nabavki. Iz Uprave za javne nabavke izračunali su da je neophodno da bude obučeno do 6.000 ljudi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар