Izvršitelji plene imovinu rudnika "Resavica"

Rudnici podzemne eksploatacije uglja "Resavica" su među 17 preduzeća za koje država traži rešenje. Zbog velikih dugova sve teže posluju, a situaciju dodatno komplikuju sudske presude, jer je od 3.000 zaposlenih dve trećine tužilo rudnik kako bi naplatilo dodatak za smenski rad. Resorni ministar im poručuje da taj problem reše sa poslovodstvom, a predlaže novi model reorganizacije kako bi se preduzeće do maja spaslo stečaja.

Problem smenskog rada proteže se već desetak godina. Radnici dobijaju presude, a izvršitelji plene imovinu rudnika kako bi naplatili milijardu i dvesta miliona dinara duga. Pored uglja, zapleniće i kompjutere, nameštaj, čak i u kancelariji generalnog direktora. Rudniku preti blokada rada.

"Dana 29. decembra dolaze sudski izvršitelji da prođu na drugoj licitaciji za našu imovinu. Tragedija je što su oni procenili mnogo malu vrednost te imovine, moju kancelariju na svega 5.000 dinara. I sve kancelarije kada se danas prodaju mogu da namire samo jednu obavezu jednom radniku", kaže Stevan Dželatović, generalni direktor "Resavice".

Ministarstvo energetike sa privatizacionim savetnikom analizira koji od devet rudnika "Resavice" ima perspektivu.

"Ideja je da napravimo tri segmenta u kompaniji. Jedan su oni rentabilni sa dugoročnim zalihama, drugo su oni koji imaju zalihe za još nekoliko godina, gde moramo razmišljati o njihovom zatvaranju, i treći segment su oni gde postoje ozbiljni planovi i investicije – gde možemo da uvedemo strateške partnere koji bi investirali u proširenje ili otvaranje novih rudnika", kaže Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike.

Rudari traže da se jame ne zatvaraju dok ima rezervi uglja. Slažu se da u administraciji ima viška radnika, ali, kažu, treba imati na umu da se rudnici nalaze u nerazvijenim područjima i da su većini domaćinstava jedini izvor prihoda.

"Država mora da povede računa o tim pasivnim krajevima, nije sve dati čoveku 200 evra i oprati ruke, mora se ulagati u nerazvijena područja. U Sloveniji je čak vršen referendum da li treba jedan rudnik zatvoriti ili ne, jer je značio život jednog kraja, tako je slično i kod nas", kaže Goran Nikolić, predsednik Sindikata rudara "Resavice".

Jame su zastarele, ne ulaže se 30 godina. Plan je da se uz podršku Evropske unije modernizuje proizvodnja. Vlada godišnje subvencioniše "Resavicu" sa 4,4 milijarde dinara.

"Mi planiramo subvencije za čitavu 2016. godinu, to se nalazi u budžetu. To je politika Vlade, da nastavi sa podrškom tom rudarskom poslu u podzemnoj eksploataciji", kaže ministar Antić.

U okviru "Resavice" najperspektivniji je rudnik Štavalj, uz njega je planirana i gradnja termoelektrane. Većih rezevi uglja ima i jama Soko, Aleksinački rudnici su pogodni za eksploataciju uljnih škriljaca, a Ibarski za borne minerale.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
30° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом