уторак, 01.12.2015, 23:15 -> 23:20
štampaj"Švajcarski kamp" ispred Vlade
Zaduženi u švajcarskim francima četvrti dan protestuju ispred zgrade Vlade, a od sinoć tu i kampuju. Nezadovoljni su svim dosadašnjim predlozima, pa i poslednjom preporukom Ministarstva finansija da se najugroženijima olakša otplata kredita. Najavljuju radikalizaciju protesta.
Pre osam godina delovalo je da je idealan način da dođu do stana ali danas, kredit u francima, porodicu Bulat košta kao dva.
"Otplaćujem ga sa teškim mukama. Platim do 10. pola rate, pa do 20. kad ko prima platu, tako namirujem i tako nosim u banku. Iz tri dela je isplaćujem", kaže Zorka Batut.
Sličnu muku deli sa desetinama zaduženih, koji danima protestuju ispred zgrade Vlade.
GR: Odatle ih nije sklonila ni preporuka Ministarstva finansija da se najugroženijima dozvoli reprogram duga - na prvom mestu samohranim majkama, nezaposlenima, osobama sa invaliditetom, onima koji su tim parama kupili prvi stan.
Svi smo ugroženi, odgovaraju dužnici i to iz tzv. švajcarskog kampa nedaleko od Vlade, u kojem će prespavati i večeras.
"Tražimo sistemsko rešenje - rešenje koje je primenjeno u Hrvatskoj i rešenje koje mi zagovaramo godinama unazad, a to je konverzija ovih kredita u evro kredite po paritetu koji je važio na dan isplate. Na taj način bi svi korisnici kredita bili u jednakom položaju", rekao je Dejan Gavrilović iz „Efektive".
Zašto se preporuka odnosi samo na deo zaduženih, po kom kriterijumu će se određivati ko je socijalno ugrožen, da li se traži rešenje i za ostale, u Ministarstvu finansija danas nije bilo moguće saznati. Kako je rečeno RTS-u, baš svi su zauzeti finalizacijom nacrta budžeta za narednu godinu.
O preporuci, ministar je kratko govorio za RTS, pre desetak dana.
"Mi ne želimo da ulazimo u detalje tog reprograma, ali neki pokazatelji govore da bi čak jedna trećina rate mogla da se smanji tim procesom. Ministarstvo finansija bi ponovo omogućilo direktno bankama da taj deo kredita koji otpišu imaju povoljan poreski tretman", rekao je ministar Dušan Vujović.
Blag, neobavezujuć i neće rešiti problem - tako predlog ocenjuju analitičari. Adekvatno rešenje, kažu, moraće da košta.
"Neko mora da plati cenu rešavanja problema, bilo da je to država koja bi preuzela deo troškova tih prezaduženih građana ili banke koje bi odustale od prihoda tih prezaduženih građana je neko od rešenja", rekao je Dušan Uzelac iz "Kamatice".
Preporuka ministarstva da se pomogne najugroženijima rezultat je rada Radne grupe formirane na inicijativu predsednika Vlade. U njoj su učestvovali i predstavnici zaduženih, NBS, Udruženja banaka. Predlog nije obavezujuć, ali su ga do sada, kako se spekuliše, prihvatile dve, od osam banaka kod kojih se u francima zadužilo oko 20 hiljada porodica.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар