Читај ми!

Због врућина клима-уређаји раде непрекидно, потрошња струје расте – колико је систем стабилан

Тропске врелине значајно су повећале потрошњу струје, а томе је највише допринело хлађење. Главни диспечер Електромрежа Србије Драган Ракић рекао је за РТС да је у последњих двадесетак дана забележено повећање на дневном нивоу од 15 до 20 процената у односу на исти период прошле године. Истакао је и да је систем стабилан упркос високим температурама и нижој производњи струје из хидроелектрана.

Главни диспечер Електромрежа Србије Драган Ракић навео је да је ове године топлотни талас почео нешто раније, што је довело до повећања потрошње струје.

Истакао је да је у последњих двадесетак дана забележено повећање на дневном нивоу од 15 до 20 процената у односу на исти период прошле године.

"Сада бележимо 92 до 95 гигават-часова потрошње на дневном нивоу, а 26. јуна смо постигли максимум потрошње на дневном нивоу – 98,5 гигават-часова. То још није максимум који смо постигли прошле године, 17. јула ми смо постигли апсолутни рекорд што се тиче лета 105,8 гигават-часова на дневном нивоу", истакао је Ракић.

Навео је да се највише струје троши на подручју великих градова – Београда, Новог Сада и Ниша, као и да људи због високих температура и током ноћи не искључују клима-уређаје код куће, али и на послу.

Говорећи о снабдевању електричном енергијом, Ракић је истакао да је ситуација стабилна, а да хидролошка ситуација неповољно утиче на производњу струје из хидроелектрана, али да нема проблема у производњи.

"Добар део Европе погођен је овим сушним таласом. Производња из хидропотенцијала је нешто нижа, али то свакако утиче и на производњу из термоблокова који користе воду за хлађење", навео је Ракић.

Летос су четири земље региона остале без струје, а у априлу је нешто слично задесило Шпанију и Португалију. Ракић је рекао да је надзор непрекидан, као и да се константно ради на томе да се поузданост система одржи на високом нивоу.

Истакао је да највише струје у Европи увози Италија, а највећи извозници су Француска и Немачка.

У Чешкој је у петак око 30 одсто потрошача остало без напајања струјом. Како је Драган Ракић објаснио, узрок нестанка струје је испад далековода што је довело до испада дела производње, а све је у функцију враћено за око пет сати.

Ракић је поручио да су спремни и на олује и друге непогоде које обично уследе након дуготрајног периода високих температура.

"Електромреже Србије, генерално, не само за ове ситуације, припремају се за такве ситуације. Имамо хаваријске стубове, приправне екипе када је црвени метео-аларм. Свакако, те ситуације се дешавају на терену, потребно је да људи стигну до терена, да се допреми опрема и то траје неко време", навео је Ракић.

Напоменуо је да су у свакодневном контакту са ЕПС-ом и са европском мрежом са којом договарају акције на дневном нивоу и размењују информације.

"Из европске мреже тренутно нема упозорења. Систем је стабилан, а свакако приликом оваквих топлих таласа заједнички координишемо активности како би систем био на високом нивоу и стабилно радио", објаснио је Драган Ракић.

понедељак, 07. јул 2025.
37° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом