Читај ми!

Mali: Sav rizik u izgradnji Beograda na vodi na investitoru

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je da je sav rizik u izgradnji projekta Beograd na vodi preuzeo investitor, koji je obezbedio finansijska sredstva.

Mali je, u zgradi Gradske uprave, rekao i da je investitor preciznom analizom utvrdio koliko će novca biti potrebno da se završi izgradnja, preneo je Tanjug.

Na pitanje da li bi loša prodaja stanova mogla da ugrozi realizaciju projekta, s obzirom da je u Ugovoru navedeno da će jedan deo biti finansiran od prodaje nekretnina, Mali je rekao da se to neće dogoditi.

"Svaki projekat, pa i ovaj, finansira se delom iz sopstvenog kapitala, delom iz kredita, a delom i od prihoda prodaje stambenog i poslovnog prostora", rekao je Mali.

Ponovio je i da zemljište na kojem će biti izgrađen Beograd na vodi nije prodato već je dato u zakup na 99 godina, bez naknade, a da je vlada umesto novca od naknade dobila 32 odsto udela u preduzeću Beograd na vodi.

"Ne možete i jare i pare. Ili prodajete zemljište, što nismo želeli, ili ga dajete u zakup. Mi smo dali u zakup bez naknade, po zakonu, a postali smo suvlasnici i dobićemo trećinu profita", rekao je Mali.

Na pitanje da li je najava postavljanja kamena temeljca za 27. septembar pre dobijanja građevinske dozvole, pritisak na nadležne da što pre daju taj dokument, Mali je odgovorio da nije i da će postavljanje temeljca biti odloženo, ukoliko do sledeće nedelje ministarstvo ne izda dozvolu.

"Dokumentaciju smo predali, a građevinska dozvola se dobija u roku od dva-tri dana. Očekujem dozvolu ove nedelje i ne vidim to kao pritisak, već kao normalnu komunikaciju i saradnju sa državnim organima", rekao je Mali.

Na konstataciju novinara da je ugovor na engeskom duži od onog na srpskom oko 190 strana, Mali je odgovorio da je ugovor objavljen u celosti.

"Ugovor je objavljen u celosti, ništa nije zatamnjeno, samo je nešto prevedeno na srpski, nešto nije. Ako govorite engleski, pročitaćete i onaj na engleskom", rekao je Mali.

"Konverziju zemljišta omogućio Zakon o planiranju"

Mali je napomenuo da Ugovor o Beogradu na vodi nije omogućio konverziju prava zemljišta u pravo svojine bez naknade, već je to omogućio Zakon o planiranju i izgradnji u članu 103.

Mali je, reagujući na tvrdnje pojedinih medija da je Ugovor o Beogradu na vodi omogućio konverziju, podsetio da iznos od 130 miliona evra predstavlja mogućnost zaduživanja Vlade Srbije i to tako što bi 90 miliona evra bilo namenjeno za završetak železničke infrastrukture i 40 miliona evra za eksproprijaciju.

"To je samo mogućnost i ponuda arapskog investitora kojom bi nam izašao u susret i omogućio dobijanje kredita, s obzirom na našu tešku finansijsku situaciju. Dakle, ugovor precizno definiše prava i obaveze i jasno ukazuje na to da nikome ništa nije dato besplatno", istakao je Mali.

Podsetio je da Srbija ima svoj udeo u vlasništvu i mogućnost da nadzire i kontroliše sprovođenje tog, kako je rekao, najvećeg projekta u regionu, saopšteno je iz Gradske uprave.

Gradonačelnik je naglasio da nema ničeg sumnjivog u Ugovoru, koji je objavljen u celosti i dodao da, za razliku od prethodne vlasti, čiji ugovori, kako je rekao, ni danas ne mogu da se vide.

"Prethodna vlast nas je svojim vođenjem grada i države dovela u rekordan budžetski deficit. Mi radimo na tome da privučemo nove investitore i na taj način stvorimo uslove za otvaranje novih radnih mesta i pokrenemo našu građevinsku industriju", rekao je Mali.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 11. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом