Читај ми!

Фабрика смрти и страдање Срба у сенци Алпа – осам деценија од ослобођења Маутхаузена

До последњег дана нацистичког режима многи недужни цивили умирали су у концентрационим логорима. Ове године обележава се 80 година од ослобођења логора Маутхаузен, у којем је убијено више од 120.000 људи. Међу жртвама су биле и хиљаде Срба.

Мали град у подножју Алпа. Око 7.000 становника. Дечје игралиште. Уређене куће, сређена дворишта. Идила. Али није тако било пре 80 година.

Први затвореници из Србије у Ебензеу стигли су у октобру 1942. године. До 1944. ту је боравило више од 6.000 српских затвореника.

Копали су тунеле за потребе нацистичке војне индустрије. Од 22 тунела само један је претворен у музеј који сведочи о страдањима.

Тамара Баумгартнер Даниловић, унука логораша, истиче да су били мучени, убијани, малтретирани на све могуће начине. "Хигијенски услови су били јако лоши, посао у каменолому је сигурно најтежи посао могућ. Радили су у два каменолома у сменама. Исхрана је била од неких 600 до 900 калорија по човеку", додаје Баумгартнер Даниловићева.

Педесет километара даље налази се дворац Хартхајм, најпознатији као фабрика смрти. У периоду од четири године убијено је 30.000 инвалида, психички болесних особа, логораша, страних цивилних радника, деце.

Главни улаз исти је као када су и прве жртве стигле у Алковен. Соба у којој се и данас налази гасна комора њима је изгледала као купатило, док се врата иза њих нису затворила.

Делегација Владе Србије одала је пошту српским жртвама.

Сава Ачански, студент Криминалистичко-полицијског универзитета, каже да се пре свега осећа тужно. "Саосећам са преминулим жртвама, али част је велика представљати своју земљу на оваквом месту", истиче Ачански.

Царски и краљевски логор за ратне заробљенике Ашах на Дунаву. Током Првог светског рата страдало је 11.000 људи, од тога 5.362 Србина.

Зоран Антић из Министарства за рад, социјална и борачка питања наводи да је логор био место у коме су наши сународници умирали у најтежим мукама.

"Умирали су од глади. Немање хране, немање одеће довели су до тога да су известиоци који су били чувари логора известили да се број жртава у логору абнормално смањује, број се смањивао тако што је дневно на десетине или више наших људи умирало у логору Ашау", рекао је Антић.

Недалеко од родног града Адолфа Хитлера, налази се и логор о коме се најмање зна – Гусен.

Прва упаљена пећница, уједно је и последња угашена, пет година касније. Оно што се догодило у Горњој Аустрији деценије нису успеле да обришу од када је последња жртва напустила Маутхаузен.

недеља, 11. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом