среда, 19.09.2012, 12:26 -> 13:18
štampajSpas u subvencionisanim kreditima
U poslednjih nedelju dana bankama stigli zahtevi u vrednosti od nekoliko stotina miliona evra od početka odobravanja subvencionisanih kredita. Osim subvencionih kredita koji imaju povoljnu kamatu u Srbiji stagnira kreditna aktivnost.
Za samo nedelju dana od kada je počelo odobravanje subvencionisanih kredita Vlade Srbije, bankama je pristiglo zahteva u vrednosti od nekoliko stotina miliona evra. Krediti se odobravaju za likvidnost u visini od 30 do 600 miliona dinara sa godišnjom kamatom od 3,5 odsto i uz deviznu klauzulu.
Kreditna aktivnost od početka godine stagnira, osim zahteva za subvencionisane kredite za likvidnost Vlade Srbije. Oni su zbog povoljnih kamata trenutni spas za privredu.
Igor Anić, iz "Prokredit" banke, kaže da su samo u prva dva dana imali 300 zahteva u vrednosti od 40 miliona evra sa kamatom od 3,5 odsto, a "za dinare u visini repo kamatne stope".
Kako ističe Miroslav Rebić, iz "Sosijete ženeral" banke, program subvencija bio je jedan od generatora rasta pored toga što je minimalno učešće bilo od pet odsto.
"Dakle kamatna stopa bila je značajano povoljnija, tako da takva potražnja zaista postoji", objašnjava Rebić.
Privreda i građani su u domaćim bankama zaduženi sa 2.160 milijardi dinara. Od početka godine preduzeća su se više razduživala nego što su uzimala nove kredite.
Savetnica Kreditnog biroa Ujedinjenih banaka Srbije Slavica Kovačević, kaže da će ti krediti izazvati povećanje ukupnih kredita pravnim licima, i dodaje da će tim kreditima, koji su u svakom slučaju jeftiniji ili povoljniji pravna lica vratiti one skuplje kredite.
Reblansom do kraja godine biće odobrena sredstva za subvencionisanje privrede, dok prema najavama, u budžetu se za narednu godinu predviđaju sigurne pare samo za subvencionisanje poljoprivrede.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар